Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wystawa „Powstanie warszawskie – lustro pokoleń”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy. Wystawa „Powstanie warszawskie – lustro pokoleń”. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Walka o wolność na grafikach, czyli wystawa w Muzeum Narodowym "Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona".
Prace Andrzeja Kowalczyka inspirowane fotografiami wojennymi można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wszystko po to, by upamiętnić Powstanie Warszawskie.
To cykl grafik pokazujących codzienne życie powstańców i najbardziej dramatyczne momenty powstania, jak masowe egzekucje, śmierć żołnierzy, cywilów, w tym kobiet i dzieci.

Na wernisażu obecna była uczestniczka Powstania Warszawskiego, wtedy 17-letnia sanitariuszka, Amelia Korycka. - Całe powstanie byłam w jednym szpitalu, w jednym miejscu. Miałam przeszkolenie sanitarne w Szarych Szeregach, więc nie było to dla mnie jakimś zaskoczeniem; czymś, z czym nie miałam do czynienia i nie miałam świadomości, co to jest.

- Niestety takie sceny, jak 80 lat temu wciąż są widoczne na świecie - mówi kierowniczka Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. - Mówimy nigdy więcej przy okazjach tego typu, przy rocznicach, kiedy obchodzimy wyzwolenie Auschwitz, kolejne rocznice powstania w getcie czy Powstania Warszawskiego. To "nigdy więcej" zostaje w powietrzu, do kolejnej rocznicy, a świat i tak robi swoje, nie mając w pamięci obrazów takich, jak na wystawie, albo kompletnie je lekceważąc.

Wystawa będzie dostępna do 2 października, czyli do dnia upadku powstania.
Na wernisażu obecna była uczestniczka Powstania Warszawskiego, wtedy 17-letnia sanitariuszka, Amelia Korycka.
- Niestety takie sceny, jak 80 lat temu wciąż są widoczne na świecie - mówi kierowniczka Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Zobacz także

2024-08-15, godz. 12:00 Ińskie Lato Filmowe. "Możemy znaleźć się trochę w innym świecie" Simona Kossak - córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, jest tytułową bohaterką filmu Adriana Panka. Obraz przedpremierowo zostanie pokazany w czwartek dwukrotnie na 51. Ińskim Lecie Filmowym, o 13 i 16. » więcej 2024-08-14, godz. 20:46 Blisko 50 wydarzeń na międzynarodowym festiwalu "Bramat" Przed nami 25. Goleniowskie Spotkania Teatralne "Bramat". » więcej 2024-08-13, godz. 11:28 Wybitni operatorzy tworzący kino na wystawie w Ińsku [ZDJĘCIA] Spacerem po Ińsku szlakiem wystawy „Cinematographers” z Piotrem Jaxą rozpoczął się kolejny dzień Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-12, godz. 20:48 Ińskie Lato Filmowe nabiera tempa [ZDJĘCIA] Zdobywca Jantara za reżyserię - Klaudiusz Chrostowski pokazał swój nagrodzony debiut w Ińsku. » więcej 2024-08-12, godz. 09:51 Andrzej Chyra: mam dobre wspomnienia z festiwalu w Ińsku Trwa Ińskie Lato Filmowe - w niedzielę z jego uczestnikami spotkał się Andrzej Chyra. » więcej 2024-08-11, godz. 09:05 Andrzej Seweryn gościem Ińskiego Lata Filmowego Andrzej Seweryn, znany aktor filmowy i teatralny, jest gościem 51. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2024-08-10, godz. 21:18 Literatura Działa na Łące Kany [WIDEO, ZDJĘCIA] Wystartował już w piątek a potrwa do niedzieli, chodzi o festiwal Literatura Działa, który odbywa się na Łące Kany. » więcej 2024-08-09, godz. 17:54 Markowy Festiwal w Świnoujściu trwa Ogrom wydarzeń kulturalnych: wystawy, prelekcje, koncerty i spektakle - tak można opisać to, czym obecnie żyje Świnoujście. » więcej 2024-08-09, godz. 08:16 Startuje Ińskie Lato Filmowe [ZDJĘCIA] Rozpoczyna się wielkie święto kina na Pomorzu Zachodnim - rusza Ińskie Lato Filmowe. » więcej 2024-08-08, godz. 08:51 Ostatnie pożegnanie aktora i lektora Krzysztofa Banaszyka W czwartek w Warszawie odbędzie się pogrzeb aktora teatralnego, telewizyjnego i dubbingowego, Krzysztofa Banaszyka. » więcej
16171819202122