Wielkim wydarzeniem poniedziałkowego wieczoru w Szczecinie był koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna" w Teatrze Polskim.
Zespół bisował kilka razy, a zgromadzona publiczność nagradzała młodych artystów po każdym utworze owacjami na stojąco. Szczególnym momentem koncertu było odśpiewanie przez zespół utworu "Wileńszczyzny drogi kraj", który na stojąco zaśpiewali także wszyscy widzowie. Wspaniałe stroje, choreografia oraz tańce i tradycyjne pieśni wzruszyły do łez wszystkich przybyłych gości.
Zespół "Wileńszczyzna" powstał w 1980 roku. Od początku istnienia prowadzi rozległą pracę etnograficzną, ocalając od zapomnienia folklor wileńskich wsi. W sowim repertuarze posiada programy artystyczne: "Zaloty", "Wesele Wileńskie", "Kaziuki Wileńskie" oraz "Noc Świętojańską na Wileńszczyźnie". Dyrektorem zespołu jest Gabriel Jan Mincewicz, poseł na sejm Ziemi Wileńskiej.
Zespół koncertował m.in. w USA, Niemczech, Francji, Australii, Watykanie, Belgii, Holandii, Anglii, Danii oraz Austrii i we Włoszech. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej i Polesia - Świteź ze Szczecina.
W imieniu autorów audycji "Kraj za miastem" zapraszamy do odwiedzania ludowej strony internetowej dotyczącej folkloru na Pomorzu Zachodnim www.radio.szczecin.pl/folklor, a wszystkich zainteresowanych kulturą kresową zapraszamy także do wysłuchania archiwalnych audycji "Skok w bok" - Doroty Niemczyk o Kresowiakach www.radio.szczecin.pl/kresy.
Galeria zdjęć z tego niezwykłego wydarzenia będzie dostępna na stronie audycji "Kraj za miastem".
Zobacz także
2009-02-04, godz. 08:41
Filharmonia obchodzi 100-lecie patrona
Dla uczczenia 100. rocznicy śmierci swego patrona Filharmonia Szczecińska specjalnym koncertem rozpocznie w najbliższy piątek "Miesiąc Karłowiczowski".
» więcej
2009-02-04, godz. 08:39
Ministerstwo wesprze szczecińską kulturę
Kilkaset tysięcy złotych otrzymają szczecińskie instytucje i organizacje pozarządowe z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
» więcej
2009-02-01, godz. 11:35
"Pipi Piratka" w Akademickim Centrum Kultury
Promocja płyty "Pipi Piratki" z piosenkami z przedstawienia "Pipi Pończoszanka" z Teatru Lalek Pleciuga odbędzie się dziś w Akademickim Centrum Kultury, gdzie znajduje się tymczasowa scena Pleciugi.
» więcej
2009-01-27, godz. 08:27
O tych, co zostali na Pomorzu
Historie 13 Niemców, którzy po wojnie pozostali w Szczecinie i na Pomorzu opisuje najnowsza książka Kingi Konieczny i Andrzeja Łazowskiego "A ty zostaniesz ze mną".
» więcej
2009-01-26, godz. 08:53
Wspomnienia rdzennych szczecinian w Książnicy
Wspomnień rdzennych mieszkańców Szczecina i okolic będzie można posłuchać dziś w Książnicy Pomorskiej.
» więcej
2009-01-25, godz. 17:39
"Zbuntowane miasto" w Stargardzie
W Galerii ,,Hol” Stargardzkiego Centrum Kultury prezentowana jest wystawa szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej pt.: "Zbuntowane miasto. Szczeciński Grudzień 70 - Styczeń 71".
» więcej
2009-01-25, godz. 11:17
Teatr Kana wystąpi za oceanem
Zespół odleciał rankiem na międzynarodowe spotkania teatralne "Revolutions. Festiwal".
» więcej
2009-01-24, godz. 17:24
Premiera w Teatrze Współczesnym
Na pierwszą w tym roku premierę zaprasza Teatr Współczesny. Będzie to ostatnie dzieło wielkiego Moliera zatytułowane "Chory z urojenia".
» więcej
2009-01-23, godz. 08:16
Kopiczyński czyta Szymborską
Andrzej Kopiczyński znany z serialu "Czterdziestolatek" był w czwartek gościem szczecińskiego salonu poezji.
» więcej
2009-01-21, godz. 08:37
Rozmowa o książce Ingi Iwasiów
Debata na temat książki "Bambino" Ingi Iwasiów odbędzie się dziś w czytelni Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie.
» więcej