Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Monika Sawczuk – skrzypaczka solistką 12. edycji International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Fot. Piotr Makowski
Monika Sawczuk – skrzypaczka solistką 12. edycji International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Fot. Piotr Makowski
Około osiemdziesięciu instrumentalistów z najdalszych zakątków świata wystąpiło w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Młodzież w wieku od 18. do 30. lat uczestniczyła w 12. edycji International Lutosławski Youth Orchestra.
Cieszę się, że mogłam zagrać z tak młodymi muzykami Partitę Witolda Lutosławskiego w 30-rocznicę śmierci wybitnego polskiego kompozytora – powiedziała solistka skrzypaczka Monika Sawczuk.

- Nie sposób było nie ulec tej młodzieży, która swoją energią dotarła niemal do każdego zakątka ciała i duszy. Było to na tyle energetyczne, wspaniałe doznanie, że sama przyjemność było grać z tak wspaniałymi ludźmi – uzupełniła artystka.

Jestem dumny, że wygrałem konkurs na koncertmistrza międzynarodowej orkiestry – stwierdził rodowity szczecinianin, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – Daniel Rozmus.

- Bardzo wymagająca, intensywna praca pod batutą Maestro Przemysława Neumanna, a wcześniej z tutorami. Osiem godzin pracy dziennie plus wkład własny. To było coś niezwykle wymagającego. Ja się czułem, jakbym po prostu chodził na jakąś siłownię, ale był tak świetny poziom wykonawców, że cieszę się, że w ogóle mogłem z nimi grać – podsumował koncertmistrz.

Jutro, 24 sierpnia Orkiestra ILYO oraz skrzypaczka Monika Sawczuk wystąpią pod batutą Przemysława Neumanna w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

Program
• Leonard Bernstein – Uwertura Kandyd
• Witold Lutosławski – Partita
• Krzysztof Penderecki – Serenada 1996-1997
• Antonin Dvořák – IX Symfonia e-moll op. 95 Z Nowego Świata

Wykonawcy
• Monika Sawczuk – skrzypce
• Przemysław Neumann – dyrygent
• International Lutosławski Youth Orchestra
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2023-10-28, godz. 10:41 Wrażliwość i wyjątkowość kobiet na wystawie w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Oficjalnie od wtorku, ale nieoficjalnie już od piątku w Willi Lentza w Szczecinie oglądać można wystawę prac Joanny Sarapaty. » więcej 2023-10-27, godz. 14:36 Moje serce zostało we Lwowie To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. » więcej 2023-10-27, godz. 08:50 SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA] Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich… » więcej 2023-10-26, godz. 00:00 Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami. » więcej 2023-10-24, godz. 20:16 Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO] I to już w najbliższą środę. » więcej 2023-10-21, godz. 16:04 Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona. » więcej 2023-10-19, godz. 08:35 Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music… » więcej 2023-10-18, godz. 12:01 Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés. » więcej 2023-10-15, godz. 10:52 Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur". » więcej 2023-10-14, godz. 18:17 Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu. » więcej
51525354555657