Pianista Krzysztof Gutowski oraz organista Tomasz Soczek gwiazdami kolejnego międzyzdrojskiego koncertu organowego. Wydarzenie, którego historia sięga już 25. lat, odbyło się w kościele pw. św. Piotra Apostoła.
To dla nas ogromne wyróżnienie, że mogliśmy uczestniczyć w tym prestiżowym festiwalu – powiedział Tomasz Soczek.
- W Międzyzdrojach mieliśmy szansę wykonać kompozycje napisane na fisharmonię, physharmonicę, organy i fortepian. Taki zestaw królował w XIX wieku. Wówczas fisharmonię budowano (tak jak wiele innych instrumentów) w stroju troszkę niższym, niż obecnie, dlatego przywiozłem jeszcze physharmonicę, gdyż jej strój pasował do stroju tutejszego fortepianu – uzupełnił Tomasz Soczek.
Nasz program wypełniły rzadko wykonywane utwory z tamtego okresu – dodał pianista Krzysztof Gutowski.
- Zagraliśmy m.in. Preludium, fugę i wariację h-moll op. 18 Césara Francka na physharmonicę i fortepian. Dla kontrastu przedstawiliśmy utwór Clifforda Demaresta skomponowany na fortepian z organami. Bardzo się cieszymy, że ludziom spodobał się nasz występ z nietypowym repertuarem na nietypowy skład. W międzyzdrojskiej świątyni pięknie zabrzmiały te instrumenty – podsumowali artyści.
Jubileuszowy cykl w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8, zamknie 29. sierpnia br. (czwartek, godz. 20.00) występ światowej sławy organisty profesora Andrzeja Chorosińskiego oraz jego syna Michała Chorosińskiego – znanego aktora, odtwórcy wielu ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Festiwal współfinansują i współtworzą Gmina Międzyzdroje – Miasto Gwiazd, Międzynarodowy Dom Kultury oraz parafia pw. św. Piotra Apostoła, a partnerami wydarzenia są Hotel Aurora Family & Spa i Kwiaciarnia Tulipan w Międzyzdrojach.
Zobacz także
2024-03-02, godz. 13:59
Premiera w goleniowskim teatrze
W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata…
» więcej
2024-03-02, godz. 08:06
Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
„Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną.
» więcej
2024-03-01, godz. 09:15
Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii
Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława…
» więcej
2024-02-29, godz. 15:21
Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy
Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen…
» więcej
2024-02-29, godz. 07:53
Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia
Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku.
» więcej
2024-02-29, godz. 07:23
Kto w kolejce do Oscara?
Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca.
» więcej
2024-02-28, godz. 23:50
Zespół Dżamani zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Minikoncert odbył się w ramach kolejnej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-02-27, godz. 18:00
Dżamanizm w Radiu Szczecin... [ZDJĘCIA, WIDEO]
To w ramach kolejnego wydania cyklu [3x1].
» więcej
2024-02-26, godz. 16:51
Protest aktorów Teatru Współczesnego: "Teatr to nie firma"
Aktorzy Teatru Współczesnego walczą o lepszy byt dla siebie i teatru.
» więcej
2024-02-26, godz. 14:27
Fryderyki 2024: artyści z naszego regionu reagują na nominacje
Łona, Katarzyna Nosowska, Andrzej Smolik, Marek Pędziwiatr i Lesław Matecki mają szanse na statuetki w kategoriach muzyki rozrywkowej.
» więcej