Pianista Krzysztof Gutowski oraz organista Tomasz Soczek gwiazdami kolejnego międzyzdrojskiego koncertu organowego. Wydarzenie, którego historia sięga już 25. lat, odbyło się w kościele pw. św. Piotra Apostoła.
To dla nas ogromne wyróżnienie, że mogliśmy uczestniczyć w tym prestiżowym festiwalu – powiedział Tomasz Soczek.
- W Międzyzdrojach mieliśmy szansę wykonać kompozycje napisane na fisharmonię, physharmonicę, organy i fortepian. Taki zestaw królował w XIX wieku. Wówczas fisharmonię budowano (tak jak wiele innych instrumentów) w stroju troszkę niższym, niż obecnie, dlatego przywiozłem jeszcze physharmonicę, gdyż jej strój pasował do stroju tutejszego fortepianu – uzupełnił Tomasz Soczek.
Nasz program wypełniły rzadko wykonywane utwory z tamtego okresu – dodał pianista Krzysztof Gutowski.
- Zagraliśmy m.in. Preludium, fugę i wariację h-moll op. 18 Césara Francka na physharmonicę i fortepian. Dla kontrastu przedstawiliśmy utwór Clifforda Demaresta skomponowany na fortepian z organami. Bardzo się cieszymy, że ludziom spodobał się nasz występ z nietypowym repertuarem na nietypowy skład. W międzyzdrojskiej świątyni pięknie zabrzmiały te instrumenty – podsumowali artyści.
Jubileuszowy cykl w kościele pw. św. Piotra Apostoła przy ulicy Lipowej 8, zamknie 29. sierpnia br. (czwartek, godz. 20.00) występ światowej sławy organisty profesora Andrzeja Chorosińskiego oraz jego syna Michała Chorosińskiego – znanego aktora, odtwórcy wielu ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Festiwal współfinansują i współtworzą Gmina Międzyzdroje – Miasto Gwiazd, Międzynarodowy Dom Kultury oraz parafia pw. św. Piotra Apostoła, a partnerami wydarzenia są Hotel Aurora Family & Spa i Kwiaciarnia Tulipan w Międzyzdrojach.
Zobacz także
2023-10-28, godz. 12:09
Dzień ze swingiem w Willi Lentza
Za początek ery swingu uznaje się dzień 21 sierpnia 1935 roku, kiedy to występ nowo powstałej orkiestry Benny Goodmana odniósł ogromny sukces w słynnej Palomar Ballroom w Los Angeles. Kolejnymi odtwórcami tej muzyki były m.in. zespoły…
» więcej
2023-10-28, godz. 10:41
Wrażliwość i wyjątkowość kobiet na wystawie w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Oficjalnie od wtorku, ale nieoficjalnie już od piątku w Willi Lentza w Szczecinie oglądać można wystawę prac Joanny Sarapaty.
» więcej
2023-10-27, godz. 14:36
Moje serce zostało we Lwowie
To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.
» więcej
2023-10-27, godz. 08:50
SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich…
» więcej
2023-10-26, godz. 00:00
Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami.
» więcej
2023-10-24, godz. 20:16
Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO]
I to już w najbliższą środę.
» więcej
2023-10-21, godz. 16:04
Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni
W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona.
» więcej
2023-10-19, godz. 08:35
Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music…
» więcej
2023-10-18, godz. 12:01
Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi
To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés.
» więcej
2023-10-15, godz. 10:52
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu
Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur".
» więcej