Senat RP podjął decyzję, że rok 2025 będzie rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Poetka zmarła 80 lat temu w Wielkiej Brytanii.
- Może czas byłoby ściągnąć Marię Pawlikowską do Polski, może czas zacząć starania. W takim przypływie emocji napisałem pierwszego maila do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nawet się ze mną spotkano, ale powiedziałem, że poczekam - mówi Podraza.
Na naszej antenie codziennie przed godziną 19 można wysłuchać audiobooka "Zapiski z Umierania". To opowieść o chorobie, cierpieniu i niezwykłej sile Pawlikowskiej - mówi jedna z inicjatorek powstania audiobooka, dziennikarka Radia Szczecin Małgorzata Frymus.
- To jest historia odchodzenia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Jeżeli chcemy mówić czy pamiętamy o niej, to i tak i nie. My chcemy, żeby ona miała tę należną pozycję w literaturze polskiej, żeby ją przywrócić - mówi Frymus.
Oprócz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej patronami roku 2025 mają być ks. Józef Tischner, Władysław Reymont oraz Wojciech Has.
Inicjatorem uznania jej za patronkę przyszłego roku był szczeciński biograf Rafał Podraza, który bada losy m.in. rodziny Pawlikowskiej i od lat pragnął uczcić pamięć o poetce.
To opowieść o chorobie, cierpieniu i niezwykłej sile Pawlikowskiej - mówi jedna z inicjatorek powstania audiobooka, dziennikarka Radia Szczecin Małgorzata Frymus.
Zobacz także
2024-09-24, godz. 19:19
Cykl [3x1] powraca po letniej przerwie! [ZDJĘCIA, WIDEO]
Jesień rozpoczynamy z Klaudią Kowalczyk.
» więcej
2024-09-22, godz. 08:19
"Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej
"Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej łączą siły, by pomóc ofiarom powodzi w ramach akcji Telewizji Polskiej #RazemDlaWas.
» więcej
2024-09-21, godz. 14:34
Piotr Zubek „Nareszcie na swoim” w Szczecinie
Ponad trzysta nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach w Polsce i zagranicą. Najbardziej sobie ceni nagrodę muzyczną Radiowej Trójki „Mateusz 2019”. Na deskach teatralnych kreował wiele znanych postaci…
» więcej
2024-09-20, godz. 11:13
Cegielski: w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem
Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek…
» więcej
2024-09-20, godz. 09:28
"To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną"
„Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
» więcej
2024-09-19, godz. 13:52
Literatura kobiet ze Szczecina w jednym miejscu [WIDEO, ZDJĘCIA]
Ponad 50 książek szczecińskich pisarek i pisarzy w jednym miejscu. Zachodniopomorska Półka Literacka została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ireny Redlińskiej przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie.
» więcej
2024-09-17, godz. 15:58
Śpiewająco o problemach z podróżą w Teatrze Małym
Micro-musical o... wykluczeniu komunikacyjnym. Taka premiera szykuje się w Teatrze Małym w Szczecinie, czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego.
» więcej
2024-09-17, godz. 14:32
W Szczecinie można spotkać... muzyków na rowerach [WIDEO, ZDJĘCIA]
Będą w centrum Szczecina i na Stołczynie. Będą jeździć rowerami i... grać na skrzypcach oraz wiolonczeli. To akcja "Tour The Musica" muzyków Baltic Neopolis Orchestra.
» więcej
2024-09-14, godz. 15:24
Letni Festiwal Wędrowny dotarł do finału
Koncertem finałowym zakończy się w sobotę w Szczecinie XV Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku".
» więcej
2024-09-13, godz. 12:54
Rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium"
Ponad stu wykonawców i dwa prawykonania kompozycji. Dziś w Stargardzie rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium".
» więcej