Senat RP podjął decyzję, że rok 2025 będzie rokiem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Poetka zmarła 80 lat temu w Wielkiej Brytanii.
- Może czas byłoby ściągnąć Marię Pawlikowską do Polski, może czas zacząć starania. W takim przypływie emocji napisałem pierwszego maila do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nawet się ze mną spotkano, ale powiedziałem, że poczekam - mówi Podraza.
Na naszej antenie codziennie przed godziną 19 można wysłuchać audiobooka "Zapiski z Umierania". To opowieść o chorobie, cierpieniu i niezwykłej sile Pawlikowskiej - mówi jedna z inicjatorek powstania audiobooka, dziennikarka Radia Szczecin Małgorzata Frymus.
- To jest historia odchodzenia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Jeżeli chcemy mówić czy pamiętamy o niej, to i tak i nie. My chcemy, żeby ona miała tę należną pozycję w literaturze polskiej, żeby ją przywrócić - mówi Frymus.
Oprócz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej patronami roku 2025 mają być ks. Józef Tischner, Władysław Reymont oraz Wojciech Has.
Inicjatorem uznania jej za patronkę przyszłego roku był szczeciński biograf Rafał Podraza, który bada losy m.in. rodziny Pawlikowskiej i od lat pragnął uczcić pamięć o poetce.
To opowieść o chorobie, cierpieniu i niezwykłej sile Pawlikowskiej - mówi jedna z inicjatorek powstania audiobooka, dziennikarka Radia Szczecin Małgorzata Frymus.
Zobacz także
2023-02-12, godz. 15:47
Gala Replay Studio w Przecławiu, czyli tańczące ferie [ZDJĘCIA]
Jednym z pomysłów na udane ferie może być nauka tańca. A tańczyć możemy w domu, albo wybierając jedną ze szkół.
» więcej
2023-02-12, godz. 15:10
Mały Książę po kurpiowsku [WIDEO]
Jak brzmi Mały Książę po kurpiowsku? Postanowili to sprawdzić członkowie Związku Kurpiów i przetłumaczyli książkę na swój dialekt.
» więcej
2023-02-10, godz. 21:17
Szczecinianie z nagrodami w Kalifornii.
A konkretnie ich teledyski.
» więcej
2023-02-10, godz. 09:23
Panek: wolę, by ktoś oceniał mnie poprzez to co robię
Nie wiem czy jestem artystą, nie porównuję się do Witkacego - Tomasz Panek - rysownik, grafik, ilustrator, autor „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie", był gościem "Rozmowy pod Krawatem".
» więcej
2023-02-09, godz. 14:59
Prywatne historie na czerwonej wystawie [ZDJĘCIA]
Wiele gatunków fotografii, zdjęcia wykonane w różnych technikach - a spoiwem jest kolor: szczeciński Fotoklub Zamek zaprasza w czwartek na godzinę 18 na wernisaż wystawy "Czerwony - historie indywidualne".
» więcej
2023-02-09, godz. 11:39
"Dopaść Morawieckiego". Autor gościem Przystanku Historia w Szczecinie [WIDEO]
Życie Kornela Morawieckiego na siedmiuset stronach - to nie laurka, a lustro, w którym odbija się postać buntownika, marzyciela, abnegata oskarżanego o terroryzm, a przez niektórych opozycjonistów o zdradę.
» więcej
2023-02-07, godz. 08:54
W Bydgoszczy pogrzeb Leonarda Pietraszaka
W południe w katedrze pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Leonarda Pietraszaka.
» więcej
2023-02-06, godz. 08:35
Nagrody Grammy rozdane
Statuetki Złotych Gramofonów przyznano 65. raz w historii. Impreza odbyła się w Los Angeles, a jej główną aktorką była amerykańska wokalistka Beyonce.
» więcej
2023-02-05, godz. 09:55
Joanna Tylkowska-Drożdż owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami…
» więcej
2023-02-04, godz. 12:38
Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie
Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara "IO" Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego "Kuba" - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata.
» więcej