Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wojciech Kubica gra Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Fot. Krystyna Wojtyńska
Wojciech Kubica gra Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Fot. Krystyna Wojtyńska
Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.

Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.

- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.

„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.

Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.

Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) Valse „La Seperation”

Wykonawcy
• Wojciech Kubica pianista
• Wołodymyr Sywochip dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-05-27, godz. 16:43 Telewizyjna premiera spektaklu "1989" z muzyką Andrzeja "Webbera" Mikosza Przed nami premiera telewizyjna spektaklu "1989" z muzyką Andrzeja "Webbera" Mikosza znanego m.in. z wieloletniej współpracy z Łoną. » więcej 2024-05-25, godz. 16:27 Marek Moś i Paweł Tomaszewski Group owacyjnie przyjęci w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Brawa na stojąco i dwa bisy dla około stu muzyków. Szczecińscy symfonicy z czołówką polskich jazzmanów przedstawili wczoraj, 24 maja 2024 w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza premierowe aranżacje utworów ze słynnych… » więcej 2024-05-24, godz. 15:02 Marek Moś i Paweł Tomaszewski z magią kina i jazzu w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Koncertuje po obu stronach globu z AUKSO - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy - jedną z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie. » więcej 2024-05-24, godz. 09:33 "Tragedia sztokholmska" w Szczecinie, czyli Szymborska z mniej znanej strony To nie będzie kolejny pomnik polskiej noblistki. "Tragedia sztokholmska" pokaże Wisławę Szymborską z mniej znanej strony - tak o tym przedstawieniu mówi jego reżyser, Krzysztof Popiołek. » więcej 2024-05-22, godz. 14:57 Jakub Skrzywanek przenosi się do Krakowa Dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Współczesnego przenosi się do Krakowa. Jakub Skrzywanek obejmie 1 września stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru, będzie sprawował tę funkcję razem z Dorotą Ignatjew. » więcej 2024-05-22, godz. 07:51 Kołobrzeg. Festiwal TransPORT Literacki Dyskusje o przyszłości literatury na plaży w akompaniamencie fal i morskiej bryzy - w Kołobrzegu rusza 29. edycja Festiwalu TransPORT Literacki. » więcej 2024-05-22, godz. 07:01 Międzynarodowy Booker dla powieści z Niemiec Nagrodę literacką zdobyła Jenny Erpenbeck za książkę "Kairos". » więcej 2024-05-21, godz. 15:13 Standardy muzyki jazzowej na koncercie dyplomowym w Filharmonii Niezwykły koncert dyplomowy odbył się w poniedziałek wieczorem w sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2024-05-21, godz. 13:10 Zmarł wybitny polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Miał 71 lat. » więcej 2024-05-20, godz. 18:35 Przed premierą "Polity". Był casting, będą kolejne... [ZDJĘCIA] 14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy. » więcej
27282930313233