Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wojciech Kubica gra Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Fot. Krystyna Wojtyńska
Wojciech Kubica gra Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Fot. Krystyna Wojtyńska
Bisy, owacje na stojąco, wydarzenia z patriotycznym przesłaniem. Dwie orkiestry, kilkunastu solistów, koncerty symfoniczne i kameralne, MasterClassy, sympozja oraz prezentacje multimedialne.
W Lwowskiej Filharmonii Narodowej zakończył się środę, 30 października 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Wielcy Twórcy” w Ukrainie.

Zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mykoły Łysenki w wykonaniu lwowskich symfoników pod dyrekcją Wołodymyra Sywochipa. Słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 mistrza z Żelazowej Woli i zagrany na bis Jego Nokturn cis-moll opus pośmiertne przejmująco wykonał polski pianista Wojciech Kubica.

- Chopin w młodym wieku opuścił Polskę i już nigdy do niej nie wrócił. Bardzo emocjonalnie reagował na wszystkie doniesienia z kraju, na Powstanie Listopadowe, więc jest w tej muzyce duży ładunek pokładu patriotyzmu i walki o wolność, tak że myślę, że zwłaszcza ze strony polskich wykonawców to daje symboliczne wsparcie. Koncerty na Ukrainie są dla mnie zawsze wielkim zaszczytem i wzruszeniem, ale też możliwością wyrażenia swojej solidarności dla tego narodu, bo staje w obronie nie tylko swojego państwa, ale również całej Europy. W tej dramatycznej sytuacji najważniejsze jest to, żeby tę wojnę jak najszybciej zakończyć i żeby Ukraina odzyskała całkowitą niepodległość w zakresie swojego terytorium – podkreślił prof. Wojciech Kubica.

„Wielcy Twórcy” przepięknie wpisali się w stały kalendarz wydarzeń Lwowa. Zarówno społeczność ukraińska, jak i Polonia, wyczekiwali z utęsknieniem artystów tego wspaniałego przedsięwzięcia – powiedziała konsul Dorota Dmuchowska z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

- To dla mnie wielki zaszczyt uczestniczyć dzisiaj w tym koncercie, ponieważ Chopin zawsze łączy narody i dzisiaj tak pięknie wybrzmiały akordy jego utworów. Ale także ze sceny popłynęły słowa solidarności z narodem ukraińskim. To jest dla Nich bardzo ważne – podsumowała konsul Dorota Dmuchowska.

Wydarzeniami Festiwalu muzycy włączyli się w światowe obchody 175-rocznicy śmierci Fryderyka Chopina.

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest szczecińskie Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw (SPI). Współorganizacji Festiwalu, którego Partnerami są Ambasada RP w Kijowie i Konsulat Generalny RP we Lwowie podjęli się także: Gmina Miasto Szczecin, Stowarzyszenie „Polonia” im. Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Lwowska Filharmonia Narodowa, Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Szkoła Średnia nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Polskie Radio Szczecin SA.

Program koncertu
• Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) Uwertura do „Snu Nocy Letniej” op. 21
• Fryderyk Chopin (1810-1849) Koncert fortepianowy e-moll op. 11
• Mykoła Łysenko (1842-1912) Valse „La Seperation”

Wykonawcy
• Wojciech Kubica pianista
• Wołodymyr Sywochip dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej im. Myrosława Skoryka
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-08-29, godz. 16:39 Teatr Współczesny ujawnia plany na nadchodzący sezon [ZDJĘCIA] Siedem premier zaplanowanych na najbliższy sezon - to informacje z dzisiejszej konferencji prasowej w szczecińskim Teatrze Współczesnym. » więcej 2023-08-29, godz. 07:10 Połączenie dwóch instytucji stworzy przystań dla kultury Zrodził się pomysł, aby na prawobrzeżu Szczecina działała "Przystań Kultura". » więcej 2023-08-27, godz. 10:08 Premiera w Teatrze Polskim i nowy patron dawnej sceny głównej Dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie od sobotniego wieczoru nosi imię Jana Banuchy. » więcej 2023-08-26, godz. 14:40 45 lat "Sklepu z Ptasimi Piórami". Zagrali urodzinowy koncert Zespół Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia. W piątkowy wieczór zagrali urodzinowy koncert w Ogrodach Śródmieście. » więcej 2023-08-26, godz. 07:42 Baśniowe śniadanie na trawie w Willi Lentza Prezentacja witrażu „Czeszącej się syreny” z Gocławia, wykład Michała Dębowskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków na temat historii oraz ikonografii witrażu i spotkanie z Robertem Rodeckim, autorem prac konserwatorskich przy… » więcej 2023-08-25, godz. 12:55 Finał 11. edycji International Lutosławski Youth Orchestra W 2013 roku cały świat obchodził setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego - bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku. Wówczas Filharmonia w Szczecinie otworzyła swoje drzwi dla młodych muzyków, dając im… » więcej 2023-08-21, godz. 15:49 Sara James w Radiu Szczecin Zwyciężczyni 4. edycji programu "The Voice Kids" i finalistka 17. sezonu "America's Got Talent" gościła w audycji "Radio Szczecin na wakacjach". » więcej 2023-08-20, godz. 10:02 Kończy się Ińskie Lato Filmowe. Nagrody rozdane Nagrody 50. Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Najlepszym filmem polskim pokazanym na Festiwalu został dokument Małgorzaty Kozery "Twarze Agaty", a najlepszym filmem zagranicznym mongolska produkcja "Pełnia żniw". » więcej 2023-08-19, godz. 14:23 "Niektórzy entuzjaści nie mogą się doczekać" Po raz 14. w kościele pocysterskim w Kołbaczu rozpocznie się w sobotę Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". » więcej 2023-08-15, godz. 19:43 Ińskie Lato Filmowe. Janusz Gajos i Ewa Kasprzyk [ZDJĘCIA] Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych - Janusz Gajos - spotkał się dziś z widzami 50. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej
55565758596061