Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zespół Leszka Możdżera i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz
Zespół Leszka Możdżera i Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. Hubert Grygielewicz
Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
To było nie lada zadanie wybrać kilka spośród bardzo różnorodnych stu pięćdziesięciu. Muzykę do nich skomponowałem ponad dwadzieścia lat temu – powiedział światowej sławy oraz klasy pianista, kompozytor i aranżer Leszek Możdżer.

- Było bardzo dużo żądania krwi wroga i modlitw o porażkę wroga. Było to coś, co budziło mój wewnętrzny protest, ale znalazłem Psalmy chwalebne, w których Psalmista wychwala Pasterza, wychwala Boga, wychwala Stwórcę i do tego już byłem w stanie napisać muzykę, bo moje wnętrze się zgadzało się z tym przekazem – uzupełnił.

Dzieło owacyjnie przyjęte przez publiczność wykonał z zespołem Leszka Możdżera 90-osobowy Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch.

- Cudowny koncert, dla mnie osobiście również spełnienie marzeń. Grać z takimi profesjonalistami, to jest wielki zaszczyt i wielka radość. Czuliśmy niesamowitą energię przepływającą przez nas wszystkich. To jest przeżycie, które zapamiętamy na prawdę na długie, długie lata – stwierdziła dyrygentka.

Zadowolenia z wieczoru nie krył również Leszek Możdżer.

- Dużo radości, dużo entuzjazmu, no i przede wszystkim rozważania nad tym, po co jest cywilizacja i czego mamy się nauczyć, więc dziękujemy, że Państwo wpadli do Filharmonii w Szczecinie i posłuchali Psalmów Dawidowych w wykonaniu Leszka Możdżera (fortepian), Macieja Sikały (saksofony), Ola Walickiego (kontrabas) oraz Patrycji Betley (perkusja). Pod czujną ręką Sylwii Fabiańczyk-Makuch wystąpił Chór Politechniki Morskiej – podsumował Leszek Możdżer.

Koncert odbył się w ramach 11. edycji autorskiego projektu Chóru „Wspólne Brzmienia”.


Program
• Leszek Możdżer Psalmy Dawidowe

Wykonawcy
• Leszek Możdżer fortepian
• Maciej Sikała saksofon
• Olo Walicki kontrabas
• Patrycja Betley perkusja
• Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie
• Sylwia Fabiańczyk-Makuch dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2024-06-28, godz. 19:33 "Muzyka na wodzie" z repertuarem Heleny Majdaniec "Muzyka na wodzie" Jana Waraczewskiego już po raz 22. zabrzmi w pięknych okolicznościach, a dokładnie w przystani Jacht Klubu AZS. » więcej 2024-06-26, godz. 10:12 Znamy repertuar szczecińskiego Kina na Leżakach Do szczecińskich parków i na boiska zawita znów Kino na Leżakach. » więcej 2024-06-25, godz. 12:20 Fani zdecydowali o tematyce teledysku 16-letniej szczecinianki [WIDEO] 16-letnia raperka i wokalistka że Szczecina Queenkutee wraz z Provider zrealizowała swój pierwszy profesjonalny teledysk. Utwór "Winda" i wideo do niego powstały w wyniku akcji "24 To My", w której słuchacze zdecydowali o tematyce i… » więcej 2024-06-24, godz. 14:20 Organy z 1912 roku zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ZDJĘCIA] 43-głosowe organy opus 660. złożone m.in. z trzech klawiatur i pedału zabrzmiały w Białogardzie na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Instrument pochodzący z 1912 roku zbudował w Szczecinie Felix Grüneberg… » więcej 2024-06-24, godz. 07:42 Święto radiowego i telewizyjnego teatru w Sopocie Trzy dni ze słuchowiskami i spektaklami telewizyjnymi oraz ich twórcami - w Sopocie kończy się wielkie święto radiowego i telewizyjnego teatru. » więcej 2024-06-23, godz. 20:37 Dwudziesta odsłona Sacrum non Profanum zakończona "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli koncert "Muzyka łączy narody, Arcydzieła Muzyki Filmowej" w Teatrze… » więcej 2024-06-23, godz. 13:05 Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” w Białogardzie [ZDJĘCIA] Na przełomie XIX i XX wieku zbudowali około tysiąca organów. Rodzina Grünebergów eksportowała je z fabryki w Szczecinie-Zdrojach, m.in. do Afryki Południowej, Islandii, Meklemburgii, na Pomorze i do Rosji. » więcej 2024-06-22, godz. 14:06 Grand Prix Festiwalu im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach dla Chóru z Filipin [ZDJĘCIA] W Międzyzdrojach zakończył się najstarszy Festiwal Chóralny w Polsce. Najwięcej nagród 59. edycji Konkursu im. prof. Jana Szyrockiego otrzymał Chór z Filipin. » więcej 2024-06-21, godz. 17:40 Wyremontowany amfiteatr w Stargardzie oficjalnie otwarty Blisko cztery tysiące miejsc dla widzów i słuchaczy, zadaszona scena i sala kameralna z garderobami dla artystów pod główną sceniczną płytą. Zmodernizowany amfiteatr w Stargardzie zadebiutuje w piątek podczas koncertu otwarcia po… » więcej 2024-06-21, godz. 15:24 Rozpoczyna się 60. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od sześciu dekad lato w Kamieniu Pomorskim jest czasem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej
17181920212223