Ich muzyki słuchano z zachwytem na przełomie XIX i XX wieku od Odessy po Nowy Jork. Był to czas erupcji wielu talentów kompozytorskich, nie tylko w Polsce. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmią zapomniane dzieła rodzimych twórców z tamtego okresu: Witolda Maliszewskiego, Zygmunta Noskowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.
Orkiestrą zadyryguje Przemysław Neumann – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii w Szczecinie.
- Polskiej muzyki mamy bardzo dużo, ale niesłusznie zapomnianej. Myślę, że ten koncert i ten program udowadnia to w całej rozciągłości, że i Maliszewski, i Noskowski, i Paderewski powinni być grani zdecydowanie częściej. Za mojej bytności w Szczecinie melomani będą mieli okazję tej muzyki posłuchać więcej niż do tej pory – powiedział dyrygent.
Solistą wieczoru będzie Jakub Kuszlik – laureat IV nagrody 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopinowskiego w Warszawie. Artysta wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.
- Będzie mi niezwykle miło wrócić do tego Koncertu po wielu latach, który miałem okazję wykonywać jako pierwszy pianista na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Od tego czasu wielokrotnie go wykonywałem i za każdym razem robię to z wielką przyjemnością, więc serdecznie zapraszam Państwa – podsumował Jakub Kuszlik.
Początek koncertu o godzinie 19.
Program
• Zygmunt Noskowski – Wariacje e-moll na temat własny
• Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17
• Witold Maliszewski – I Symfonia g-moll op. 8
Wykonawcy
• Jakub Kuszlik – fortepian
• Przemysław Neumann – dyrygent
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zobacz także
2024-02-04, godz. 07:59
"María de Buenos Aires" na scenie w Wilii Lentza [ZDJĘCIA]
Operita Ástora Piazolli "María de Buenos Aires" miała premierowe pokazy w piątek i w sobotę na scenie Willi Lentza.
» więcej
2024-02-02, godz. 14:10
Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek
Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu.
» więcej
2024-02-02, godz. 10:56
Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii…
» więcej
2024-02-02, godz. 09:32
Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej
Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie…
» więcej
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 23:45
Trio Noisetree wystąpiło w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
To w ramach styczniowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-31, godz. 17:31
„W afrykańskiej wiosce" jeszcze przez miesiąc w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wystawa „W afrykańskiej wiosce" jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 07:34
Chór Politechniki Morskiej zaśpiewał z Beatą Kozidrak w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
„Piechotą do lata”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”, „Biała armia” oraz wiele innych przebojów z repertuaru Beaty Kozidrak zabrzmiało w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wokalistka…
» więcej
2024-01-30, godz. 19:00
Nowy rok, nowy zespół... [ZDJĘCIA, WIDEO]
Czyli czas na styczniowe wydanie cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-29, godz. 15:57
Szczecinianie świętują setną rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego
Dokładnie 100 lat temu, 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, obecnej Opery na Zamku. Organizator Festiwali…
» więcej