Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Anda Rottenberg została uhonorowana przez Akademię Sztuki w Szczecinie zaszczytnym tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
- Jest to dla nas wielki zaszczyt i honor, że możemy w ten sposób uznać wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe Pani Rottenberg – uzupełniła.
Laudację podczas uroczystości wygłosił dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. AS.
- Anda Rottenberg kształtuje polską sztukę, wystawy i instytucje od pięćdziesięciu lat – od lat sześćdziesiątych XX wieku, więc poznała nasz system instytucji kultury i funkcjonowania kuratorów ze wszelkich stron. Zrobiła wiele wybitnych wystaw, broniła artystów przed cenzurą, którą próbowali wprowadzić politycy różnych opcji politycznych. I sama przetrwała w tym systemie, który jest bardzo trudny, ponieważ sztuka współczesna w Polsce często była marginalizowana, negowana, niedofinansowana, więc fakt, że uzyskała taki status, właściwie celebrytki dzięki sztuce współczesnej i dzięki swoim książkom o sztuce współczesnej, jest wyjątkowym wydarzeniem w polskiej kulturze – stwierdził.
- Jestem wzruszona i zaszczycona – wyznała bohaterka wydarzenia.
- Mnie się wydaje, że żyłam dostatecznie długo, żeby się czegoś takiego doczekać. Z drugiej strony nie po to pracuję, żeby takie tytuły mnie spotykały. Natomiast, jeżeli przy tej okazji, ktoś rozpozna w tym wartość, to jest to dla mnie ogromny zaszczyt – jeszcze raz powtórzę – podsumowała Anda Rottenberg.
Uroczystość odbyła się w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki.
Więcej o wydarzeniu w niedzielę, 17 listopada 2024 roku w „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin emitowanej od godziny 9.05 do 11.
Zobacz także
2024-02-02, godz. 10:56
Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii…
» więcej
2024-02-02, godz. 09:32
Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej
Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie…
» więcej
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 23:45
Trio Noisetree wystąpiło w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
To w ramach styczniowej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-31, godz. 17:31
„W afrykańskiej wiosce" jeszcze przez miesiąc w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]
Wystawa „W afrykańskiej wiosce" jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
» więcej
2024-01-31, godz. 07:34
Chór Politechniki Morskiej zaśpiewał z Beatą Kozidrak w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA]
„Piechotą do lata”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Myśli i słowa”, „Biała armia” oraz wiele innych przebojów z repertuaru Beaty Kozidrak zabrzmiało w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Wokalistka…
» więcej
2024-01-30, godz. 19:00
Nowy rok, nowy zespół... [ZDJĘCIA, WIDEO]
Czyli czas na styczniowe wydanie cyklu [3x1].
» więcej
2024-01-29, godz. 15:57
Szczecinianie świętują setną rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego
Dokładnie 100 lat temu, 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, obecnej Opery na Zamku. Organizator Festiwali…
» więcej
2024-01-29, godz. 06:52
Koncertowała Akademia Muzyki Dawnej [ZDJĘCIA]
Piękny finał islandzkiego projektu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej w kaplicy u Baptystów.
» więcej
2024-01-28, godz. 11:15
Opera zainaugurowała Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego
Wielkim koncertem "Nieżychowski" w Operze na Zamku zainaugurowano wczoraj wieczorem Obchody Roku Jacka Nieżychowskiego w Szczecinie.
» więcej