Kuratorka wystaw, pisarka, publicystka oraz krytyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki Zachęta, inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Anda Rottenberg została uhonorowana przez Akademię Sztuki w Szczecinie zaszczytnym tytułem doktora honoris causa w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
O nadaniu tytułu zdecydował Senat uczelni na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 5 listopada 2024 roku – powiedziała dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki.
- Jest to dla nas wielki zaszczyt i honor, że możemy w ten sposób uznać wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe Pani Rottenberg – uzupełniła.
Laudację podczas uroczystości wygłosił dr hab. Paweł Leszkowicz, prof. AS.
- Anda Rottenberg kształtuje polską sztukę, wystawy i instytucje od pięćdziesięciu lat – od lat sześćdziesiątych XX wieku, więc poznała nasz system instytucji kultury i funkcjonowania kuratorów ze wszelkich stron. Zrobiła wiele wybitnych wystaw, broniła artystów przed cenzurą, którą próbowali wprowadzić politycy różnych opcji politycznych. I sama przetrwała w tym systemie, który jest bardzo trudny, ponieważ sztuka współczesna w Polsce często była marginalizowana, negowana, niedofinansowana, więc fakt, że uzyskała taki status, właściwie celebrytki dzięki sztuce współczesnej i dzięki swoim książkom o sztuce współczesnej, jest wyjątkowym wydarzeniem w polskiej kulturze – stwierdził.
- Jestem wzruszona i zaszczycona – wyznała bohaterka wydarzenia.
- Mnie się wydaje, że żyłam dostatecznie długo, żeby się czegoś takiego doczekać. Z drugiej strony nie po to pracuję, żeby takie tytuły mnie spotykały. Natomiast, jeżeli przy tej okazji, ktoś rozpozna w tym wartość, to jest to dla mnie ogromny zaszczyt – jeszcze raz powtórzę – podsumowała Anda Rottenberg.
Uroczystość odbyła się w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego Akademii Sztuki.
Więcej o wydarzeniu w niedzielę, 17 listopada 2024 roku w „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin emitowanej od godziny 9.05 do 11.
Zobacz także
2023-10-28, godz. 10:41
Wrażliwość i wyjątkowość kobiet na wystawie w Willi Lentza [ZDJĘCIA]
Oficjalnie od wtorku, ale nieoficjalnie już od piątku w Willi Lentza w Szczecinie oglądać można wystawę prac Joanny Sarapaty.
» więcej
2023-10-27, godz. 14:36
Moje serce zostało we Lwowie
To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.
» więcej
2023-10-27, godz. 08:50
SBB w Szczecinie | SKRZEK, ANTHIMOS, PARKER [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najpierw działał pod nazwą „Silesian Blues Band”, później „Szukaj, Burz, Buduj”. Legendarny polski zespół założony przez Józefa Skrzeka - multiinstrumentalistę, kompozytora i wokalistę w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich…
» więcej
2023-10-26, godz. 00:00
Zespół Godbite wystąpił w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli kolejne wydanie cyklu [3x1] za nami.
» więcej
2023-10-24, godz. 20:16
Będziemy kąsać... [ZDJĘCIA, WIDEO]
I to już w najbliższą środę.
» więcej
2023-10-21, godz. 16:04
Zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni
W wieku 79 lat po długiej chorobie zmarł Wojciech Korda, wokalista zespołu Niebiesko-Czarni. O śmierci artysty poinformowała jego żona.
» więcej
2023-10-19, godz. 08:35
Agata Zając prosto z europejskich scen symfonicznych do Złotej Sali Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA]
Bardziej znana w Europie i Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Zdążyła już prowadzić tak słynne orkiestry, jak m.in. Filharmonii w Atenach podczas tournée zespołu w Chinach, a także BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music…
» więcej
2023-10-18, godz. 12:01
Muzyczna wizytówka polsko-węgierskiej więzi
To jeden z wyrazów polsko-węgierskiej więzi. Tak o koncercie w studiu S1 Radia Szczecin mówi Konsul Generalny Węgier dr Pál Attila Illés.
» więcej
2023-10-15, godz. 10:52
Cienie zapomnianych kultur w Kołbaczu
Gryfińska kolej powiatowa, istniejąca niemal 100 lat, była tematem przewodnim kolejnej edycji „Cieni zapomnianych kultur".
» więcej
2023-10-14, godz. 18:17
Premiera "Cabaretu" w Teatrze Polskim
Akcja opowieści rozgrywa się w Berlinie lat 30. ubiegłego wieku. W mieście, z jednej strony - gwiazd kina, filmu i rewii oraz "gorączki jazzu" i mody na taniec, a z drugiej - rodzącego się faszyzmu.
» więcej