Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Maciej Kabza – kompozytor, zdobywca Pierwszej Nagrody i Nagrody Publiczności. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Maciej Kabza – kompozytor, zdobywca Pierwszej Nagrody i Nagrody Publiczności. Fot. Filharmonia w Szczecinie
Pięć premierowych dzieł symfonicznych spośród 284. z całego świata zabrzmiało w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Jury pod przewodnictwem prof. Aleksandra Nowaka ogłosiło wyniki III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Publiczności za utwór „asc / desc – (no) ending” otrzymał Maciej Kabza – asystent z Katedry Kompozycji Wydziału Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

- Jestem niezwykle podekscytowany, ale też jestem niezwykle zaszczycony, że zarówno jury, jak i publiczność doceniła mój utwór. Został doceniony kunszt techniki kompozytorskiej, ale również ta warstwa emocjonalna, ta historia, która szła za tym utworem. Jest to na prawdę niezwykle budujące. Daje taką motywację do dalszej pracy, do dalszego rozwoju. Mam nadzieję, że ten utwór jeszcze zostanie niejednokrotnie wykonany, bo rzeczywiście przyniósł mi wiele satysfakcji – stwierdził twórca.

Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics. Szczecińskich symfoników, którzy prawykonali m.in. dzieło Macieja Kabzy poprowadził jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki współczesnej, prof. Szymon Bywalec.

- Kompozytor postawił przede wszystkim na kolor, na barwę i operowanie spektralne dźwiękiem. Tutaj całe wyzwanie stanowiło uzyskanie właśnie tego koloru, który wymarzył sobie kompozytor, czy nawet wykreowanie tego koloru, co nie jest proste, bo orkiestra na co dzień nie gra tego typu utworów barwowych. Oczywiście potrafi zagrać wszystkie efekty, które kompozytor sobie zażyczył, ale oprócz zagrania trzeba jeszcze je jakoś ze sobą połączyć, trzeba tę barwę w pewien sposób wrażliwie kształtować, no i to się udało – podsumował prof. Szymon Bywalec.

Pomysłodawcą wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – fundator nagród będący także z Filharmonią w Szczecinie współorganizatorem przedsięwzięcia.

Laureaci Konkursu

Po wysłuchaniu wszystkich pięciu prawykonań jury pod przewodnictwem Aleksandra Nowaka, w składzie: Szymon Bywalec, Szymon Godziemba-Trytek, Przemysław Neumann, Diana Rotaru, Michał Ziółkowski oraz Anna Maria Huszcza – sekretarz konkursu, bez prawa głosu, zdecydowało, że:

• Maciej Kabza (Polska) otrzymał Pierwszą Nagrodę za utwór „asc / desc – (no) ending”
• Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania) – Drugą Nagrodę za utwór „Three Differential Fantasies”
• Massimo Lauricella (Włochy) – Trzecią Nagrodę za utwór „Poiché non vi sarà più notte, né luce di sole”

Przyznano także dwa wyróżnienia dla:
• Emircana Pehlivana (Turcja) za utwór „The Treachery of Images” i
• Girolamo Deraco (Włochy) za utwór „Sussicran virtual complex”

Swoje nagrody przyznały także orkiestra i publiczność:
• Nagrodę Orkiestry otrzymał Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania)
• Nagrodę Publiczności Maciej Kabza (Polska)
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-06-02, godz. 16:55 Nietypowo o Szymborskiej w Teatrze Polskim „Tragedia sztokholmska” - tak Wisława Szymborska nazywała czas otrzymania literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku. Miało to związek z ogromnym zainteresowaniem medialnym jaki wytworzył się wokół jej osoby. » więcej 2024-06-02, godz. 09:00 Artyści Festiwalu Grünebergowskiego wystąpili w hołdzie dzieciom – ofiarom wojen [ZDJĘCIA] Utwory Chopina, Bacha, Boellmanna, Händla i popularne z różnych stron świata zabrzmiały wczoraj w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-06-01, godz. 12:20 Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów 2024. Inauguracja Festiwalu [ZDJĘCIA] Organy w nowo wybudowanym kościele postawiła w roku 1930 firma Grüneberg jako opus 754. Dziś zabrzmią w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami… » więcej 2024-05-31, godz. 11:43 Józefowicz: niestety jest aktor, który grał u mnie główną rolę i stanął po stronie Putina Janusz Józefowicz, choreograf i reżyser teatralny, realizuje w Teatrze Polskim w Szczecinie "Polita" spektakl o Poli Negrii. Był dziś naszym gościem w "Rozmowie pod krawatem". » więcej 2024-05-31, godz. 09:23 „Flis” Moniuszki owacyjnie przyjęty w Szczecinie. Premiera opery w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Opera „Flis” Stanisława Moniuszki z librettem Stanisława Bogusławskiego miała prapremierę 24 września 1858 roku w Warszawie. Wczoraj natomiast, 30 maja 2024, premierę jego dzieła przedstawili studenci, pedagodzy i absolwenci Akademii… » więcej 2024-05-31, godz. 09:20 Trwa kompletowanie obsady do spektaklu Janusza Józefowicza To szansa na aktorską karierę. Janusz Józefowicz w Szczecinie szuka obsady do swojego najnowszego spektaklu, który będzie realizował w Teatrze Polskim. » więcej 2024-05-30, godz. 12:47 Premiera opery „Flis” Moniuszki w Akademii Sztuki w Szczecinie [ZDJĘCIA] Około stu pięćdziesięciu artystów: studentów, pedagogów i absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie pracowało nad wystawieniem opery. Po ubiegłorocznym sukcesie „Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta, proponują… » więcej 2024-05-29, godz. 23:50 Zespół Lota zagrał w studiu Radia Szczecin. [ZDJĘCIA, WIDEO] Występ odbył się w ramach comiesięcznego cyklu [3x1]. » więcej 2024-05-28, godz. 18:18 A co nam w studiu Lota? [ZDJĘCIA, WIDEO] Lota dron... ale nie tylko! » więcej 2024-05-27, godz. 17:51 Pogrzeb Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego Przedstawiciele władz, środowisko jazzowe i miłośnicy talentu Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego pożegnali słynnego polskiego jazzmana. » więcej
26272829303132