Pięć premierowych dzieł symfonicznych spośród 284. z całego świata zabrzmiało w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Jury pod przewodnictwem prof. Aleksandra Nowaka ogłosiło wyniki III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Publiczności za utwór „asc / desc – (no) ending” otrzymał Maciej Kabza – asystent z Katedry Kompozycji Wydziału Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
- Jestem niezwykle podekscytowany, ale też jestem niezwykle zaszczycony, że zarówno jury, jak i publiczność doceniła mój utwór. Został doceniony kunszt techniki kompozytorskiej, ale również ta warstwa emocjonalna, ta historia, która szła za tym utworem. Jest to na prawdę niezwykle budujące. Daje taką motywację do dalszej pracy, do dalszego rozwoju. Mam nadzieję, że ten utwór jeszcze zostanie niejednokrotnie wykonany, bo rzeczywiście przyniósł mi wiele satysfakcji – stwierdził twórca.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics. Szczecińskich symfoników, którzy prawykonali m.in. dzieło Macieja Kabzy poprowadził jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki współczesnej, prof. Szymon Bywalec.
- Kompozytor postawił przede wszystkim na kolor, na barwę i operowanie spektralne dźwiękiem. Tutaj całe wyzwanie stanowiło uzyskanie właśnie tego koloru, który wymarzył sobie kompozytor, czy nawet wykreowanie tego koloru, co nie jest proste, bo orkiestra na co dzień nie gra tego typu utworów barwowych. Oczywiście potrafi zagrać wszystkie efekty, które kompozytor sobie zażyczył, ale oprócz zagrania trzeba jeszcze je jakoś ze sobą połączyć, trzeba tę barwę w pewien sposób wrażliwie kształtować, no i to się udało – podsumował prof. Szymon Bywalec.
Pomysłodawcą wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – fundator nagród będący także z Filharmonią w Szczecinie współorganizatorem przedsięwzięcia.
Laureaci Konkursu
Po wysłuchaniu wszystkich pięciu prawykonań jury pod przewodnictwem Aleksandra Nowaka, w składzie: Szymon Bywalec, Szymon Godziemba-Trytek, Przemysław Neumann, Diana Rotaru, Michał Ziółkowski oraz Anna Maria Huszcza – sekretarz konkursu, bez prawa głosu, zdecydowało, że:
• Maciej Kabza (Polska) otrzymał Pierwszą Nagrodę za utwór „asc / desc – (no) ending”
• Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania) – Drugą Nagrodę za utwór „Three Differential Fantasies”
• Massimo Lauricella (Włochy) – Trzecią Nagrodę za utwór „Poiché non vi sarà più notte, né luce di sole”
Przyznano także dwa wyróżnienia dla:
• Emircana Pehlivana (Turcja) za utwór „The Treachery of Images” i
• Girolamo Deraco (Włochy) za utwór „Sussicran virtual complex”
Swoje nagrody przyznały także orkiestra i publiczność:
• Nagrodę Orkiestry otrzymał Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania)
• Nagrodę Publiczności Maciej Kabza (Polska)
Zobacz także
2024-03-02, godz. 13:59
Premiera w goleniowskim teatrze
W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży po świecie, podczas realizacji wielu międzynarodowych projektów w ostatnich lata…
» więcej
2024-03-02, godz. 08:06
Potężna „Ósemka” zabrzmiała w dwusetną rocznicę urodzin Antona Brucknera. Filharmonia w Szczecinie [ZDJĘCIA]
„Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił austriackiego kompozytora tworzącego w XIX wieku innowacyjne symfonie, które wywarły ogromny wpływ na światową muzykę klasyczną.
» więcej
2024-03-01, godz. 09:15
Dwusetna rocznica urodzin Brucknera z Rune Bergmannem w Filharmonii
Dzięki innowacyjnemu podejściu do komponowania wywarł znaczący wpływ na muzykę klasyczną. Cały świat obchodzi dwusetną rocznicę urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów, Antona Brucknera. Filharmonia im. Mieczysława…
» więcej
2024-02-29, godz. 15:21
Złoty ekslibris dla Rafała Podrazy
Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej - najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę - otrzyma Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek biograficznych, specjalista od rodziny Kossaków i historii polskiej piosen…
» więcej
2024-02-29, godz. 07:53
Film o "Bacy". Kawał historii Szczecina i Świnoujścia
Powstaje film dokumentalny o Wojciechu Hawryszuku.
» więcej
2024-02-29, godz. 07:23
Kto w kolejce do Oscara?
Zakończyło się głosowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej na oscarowych kandydatów. Statuetki zostaną przyznane w 24 kategoriach, a ceremonia ich wręczenie odbędzie się w Hollywood 10 marca.
» więcej
2024-02-28, godz. 23:50
Zespół Dżamani zagrał w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA]
Minikoncert odbył się w ramach kolejnej odsłony cyklu [3x1].
» więcej
2024-02-27, godz. 18:00
Dżamanizm w Radiu Szczecin... [ZDJĘCIA, WIDEO]
To w ramach kolejnego wydania cyklu [3x1].
» więcej
2024-02-26, godz. 16:51
Protest aktorów Teatru Współczesnego: "Teatr to nie firma"
Aktorzy Teatru Współczesnego walczą o lepszy byt dla siebie i teatru.
» więcej
2024-02-26, godz. 14:27
Fryderyki 2024: artyści z naszego regionu reagują na nominacje
Łona, Katarzyna Nosowska, Andrzej Smolik, Marek Pędziwiatr i Lesław Matecki mają szanse na statuetki w kategoriach muzyki rozrywkowej.
» więcej