Pięć premierowych dzieł symfonicznych spośród 284. z całego świata zabrzmiało w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie. Jury pod przewodnictwem prof. Aleksandra Nowaka ogłosiło wyniki III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza.
Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Publiczności za utwór „asc / desc – (no) ending” otrzymał Maciej Kabza – asystent z Katedry Kompozycji Wydziału Twórczości, Interpretacji, Edukacji i Produkcji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
- Jestem niezwykle podekscytowany, ale też jestem niezwykle zaszczycony, że zarówno jury, jak i publiczność doceniła mój utwór. Został doceniony kunszt techniki kompozytorskiej, ale również ta warstwa emocjonalna, ta historia, która szła za tym utworem. Jest to na prawdę niezwykle budujące. Daje taką motywację do dalszej pracy, do dalszego rozwoju. Mam nadzieję, że ten utwór jeszcze zostanie niejednokrotnie wykonany, bo rzeczywiście przyniósł mi wiele satysfakcji – stwierdził twórca.
Przedmiotem Konkursu była kompozycja na orkiestrę symfoniczną od 9. do 12. minut bez użycia głosów solowych, taśmy lub live electronics. Szczecińskich symfoników, którzy prawykonali m.in. dzieło Macieja Kabzy poprowadził jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki współczesnej, prof. Szymon Bywalec.
- Kompozytor postawił przede wszystkim na kolor, na barwę i operowanie spektralne dźwiękiem. Tutaj całe wyzwanie stanowiło uzyskanie właśnie tego koloru, który wymarzył sobie kompozytor, czy nawet wykreowanie tego koloru, co nie jest proste, bo orkiestra na co dzień nie gra tego typu utworów barwowych. Oczywiście potrafi zagrać wszystkie efekty, które kompozytor sobie zażyczył, ale oprócz zagrania trzeba jeszcze je jakoś ze sobą połączyć, trzeba tę barwę w pewien sposób wrażliwie kształtować, no i to się udało – podsumował prof. Szymon Bywalec.
Pomysłodawcą wydarzenia było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – fundator nagród będący także z Filharmonią w Szczecinie współorganizatorem przedsięwzięcia.
Laureaci Konkursu
Po wysłuchaniu wszystkich pięciu prawykonań jury pod przewodnictwem Aleksandra Nowaka, w składzie: Szymon Bywalec, Szymon Godziemba-Trytek, Przemysław Neumann, Diana Rotaru, Michał Ziółkowski oraz Anna Maria Huszcza – sekretarz konkursu, bez prawa głosu, zdecydowało, że:
• Maciej Kabza (Polska) otrzymał Pierwszą Nagrodę za utwór „asc / desc – (no) ending”
• Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania) – Drugą Nagrodę za utwór „Three Differential Fantasies”
• Massimo Lauricella (Włochy) – Trzecią Nagrodę za utwór „Poiché non vi sarà più notte, né luce di sole”
Przyznano także dwa wyróżnienia dla:
• Emircana Pehlivana (Turcja) za utwór „The Treachery of Images” i
• Girolamo Deraco (Włochy) za utwór „Sussicran virtual complex”
Swoje nagrody przyznały także orkiestra i publiczność:
• Nagrodę Orkiestry otrzymał Diego David Cuevas Sanchez (Hiszpania)
• Nagrodę Publiczności Maciej Kabza (Polska)
Zobacz także
2023-04-18, godz. 14:35
Ania Karwan w Radiu Szczecin
"Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin.
» więcej
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej
2023-04-14, godz. 13:05
Czesław Niemen „Pamiętam ten dzień”. Premiera streamingowa dwupłytowego albumu
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się kilkadziesiąt nagrań Czesława Niemena z podwójnego album CD „Pamiętam ten dzień”. Wydawnictwo, które po premierze pokryło się platyną, Agencja Muzyczna Polskiego Radia wznawia…
» więcej
2023-04-14, godz. 12:40
Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty
Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal "Dymny żongler dwusturęki" i słynne "Dymnalia" poświęcone…
» więcej
2023-04-12, godz. 15:10
Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających.
» więcej
2023-04-07, godz. 12:00
Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu
Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym…
» więcej
2023-04-06, godz. 15:10
„Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego…
» więcej
2023-04-05, godz. 10:07
„Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego
Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”.
» więcej