Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Trzy polskie koprodukcje znalazły się na Oscarowej "shortliście", z której następnie wybranych zostanie pięć filmów nominowanych w poszczególnych kategoriach.
"Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna (koprodukcja polsko-duńsko-szwedzka), na shortliście w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. Zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. Obraz powalczy o statuetkę dla Danii. Film był kręcony w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Łodzi i Zgierzu.

"Niedźwiedź Wojtek" w reżyserii Iaina Gardnera (koprodukcja polsko-brytyjska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Scenariusz filmu jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.

"Pomarańcza z Jaffy" w reżyserii Mohammeda Almughaniego (koprodukcja polska- francuska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film fabularny.

Mohammed, młody Palestyńczyk, szuka taksówki, która pozwoli mu przekroczyć punkt kontrolny. Chce dołączyć do matki, która czeka na niego po stronie izraelskiej, aby towarzyszyć jej w drodze do Jaffy, niedaleko Tel Awiwu. Farouk, taksówkarz, waha się, ponieważ młody mężczyzna nie ma przepustki, a jedynie legitymację studencką rezydenta Europy. Po przybyciu na punkt kontrolny Faruk odkrywa, że Mohammed próbował już przekroczyć granicę w innym punkcie - Qalandii, ale bez powodzenia...

Nominacje do Oskarów zostaną ogłoszone 17 stycznia przyszłego roku.

Edycja tekstu: Michał Król

Zobacz także

2025-01-26, godz. 18:25 Aleksandra Świgut i Nordic Ensemble z Chopinem w Willi Lentza [WIDEO, ZDJĘCIA] Występuje z ogromnym powodzeniem na całym świecie. Według krytyków jest jedną z najbardziej wyrazistych osobowości sceny muzyki klasycznej. Aleksandra Świgut - laureatka prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych zagra… » więcej 2025-01-25, godz. 15:25 Owacyjne przyjęcie Mateusza Krzyżowskiego i Michała Klauzy w Filharmonii [ZDJĘCIA] Brawa na stojąco zwieńczone dwoma bisami dla solisty, dyrygenta i orkiestry. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały dzieła nie tylko gigantów muzyki doby klasycyzmu w interpretacji szczecińskich symfoników… » więcej 2025-01-24, godz. 17:34 Symfonia radości z Mateuszem Krzyżowskim i Michałem Klauzą w Filharmonii [ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowych: im. Ignacego Jana Paderewskiego i "Arthur Rubinstein in memoriam". 25-letni Mateusz Krzyżowski - półfinalista 18. Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, koncertujący… » więcej 2025-01-24, godz. 08:35 Będą polskie akcenty podczas rozdania Oscarów Trzy polskie akcenty będziemy mieli podczas tegorocznej ceremonii rozdania filmowych Oscarów. Właśnie ogłoszono nominacje. » więcej 2025-01-23, godz. 14:27 "Płyta z potrzeby serca, w którą nikt nie wierzył" - ponownie usłyszymy ją w Szczecinie. Anita Lipnicka i John Porter mieli ogromne problemy, by w 2003 roku wydać album "Nieprzyzwoite piosenki", a materiał dotarł na szczyt list sprzedażowych w Polsce i osiągnął status platyny. » więcej 2025-01-21, godz. 20:16 Urodziny "Przełomów". Tydzień obchodów w Szczecinie [ZDJĘCIA] Centrum Dialogu Przełomy obchodzi 9. urodziny. Na najbliższy tydzień przygotowano wystawy, wykłady, debaty, spotkania, promocje książek, projekcje filmowe i koncert. » więcej 2025-01-19, godz. 16:02 Pół miliona dolarów za tekst "Mr Tambourine Man" Pół miliona dolarów za trzy kartki papieru - taką sumę zapłacił szczęśliwy nabywca na aukcji w USA. Kupił pełen skreśleń i notatek oryginalny tekst do "Mr Tambourine Man" Boba Dylana. Piosenka jest jednym z najbardziej znanych… » więcej 2025-01-18, godz. 15:00 "Autoterapia" w Teatrze Kana W Polsce co roku na drogach ginie prawie dwa tysiące osób. Ponad 90 procent wypadków spowodowanych jest z winy kierowców. » więcej 2025-01-17, godz. 08:00 Pomniki Symfoniki w Złotej Sali Filharmonii Wieczór rozpocznie wykład dyrygenta, przybliżający postać kompozytora i wyjaśniający koncepcję oraz formę utworu. Bohaterką dzisiejszego koncertu w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie Szeherezada… » więcej 2025-01-15, godz. 15:05 Zimy w Świnoujściu. Spotkanie przy archiwalnych zdjęciach Skuty lodem kanał portowy, pokryta krą plaża, pierwsze osiedla mieszkaniowe pod „białą pierzynką”, czy ulubione miejsca młodzieży do zjeżdżania na sankach oraz jeżdżenia na łyżwach. » więcej
1234567