Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Schanin (CC0 domena publiczna)
Trzy polskie koprodukcje znalazły się na Oscarowej "shortliście", z której następnie wybranych zostanie pięć filmów nominowanych w poszczególnych kategoriach.
"Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna (koprodukcja polsko-duńsko-szwedzka), na shortliście w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. Zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety. Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. Obraz powalczy o statuetkę dla Danii. Film był kręcony w Kłodzku, Bystrzycy Kłodzkiej, Łodzi i Zgierzu.

"Niedźwiedź Wojtek" w reżyserii Iaina Gardnera (koprodukcja polsko-brytyjska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Scenariusz filmu jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.

"Pomarańcza z Jaffy" w reżyserii Mohammeda Almughaniego (koprodukcja polska- francuska), znalazł się na shortliście w kategorii: najlepszy krótkometrażowy film fabularny.

Mohammed, młody Palestyńczyk, szuka taksówki, która pozwoli mu przekroczyć punkt kontrolny. Chce dołączyć do matki, która czeka na niego po stronie izraelskiej, aby towarzyszyć jej w drodze do Jaffy, niedaleko Tel Awiwu. Farouk, taksówkarz, waha się, ponieważ młody mężczyzna nie ma przepustki, a jedynie legitymację studencką rezydenta Europy. Po przybyciu na punkt kontrolny Faruk odkrywa, że Mohammed próbował już przekroczyć granicę w innym punkcie - Qalandii, ale bez powodzenia...

Nominacje do Oskarów zostaną ogłoszone 17 stycznia przyszłego roku.

Edycja tekstu: Michał Król

Zobacz także

2024-09-24, godz. 19:19 Cykl [3x1] powraca po letniej przerwie! [ZDJĘCIA, WIDEO] Jesień rozpoczynamy z Klaudią Kowalczyk. » więcej 2024-09-22, godz. 08:19 "Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej "Moja i Twoja Nadzieja" powraca - gwiazdy polskiej sceny muzycznej łączą siły, by pomóc ofiarom powodzi w ramach akcji Telewizji Polskiej #RazemDlaWas. » więcej 2024-09-21, godz. 14:34 Piotr Zubek „Nareszcie na swoim” w Szczecinie Ponad trzysta nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach w Polsce i zagranicą. Najbardziej sobie ceni nagrodę muzyczną Radiowej Trójki „Mateusz 2019”. Na deskach teatralnych kreował wiele znanych postaci… » więcej 2024-09-20, godz. 11:13 Cegielski: w okresie PRL-u to Szczecin był tym kluczowym miastem Max Cegielski polski pisarz, podróżnik, dziennikarz, ale też kurator wystaw, był naszym gościem w porannej "Rozmowie pod krawatem". W swojej otwartej w czwartek wieczorem wystawie w Trafostacji Sztuki Szczecin zatytułowanej "Człowiek… » więcej 2024-09-20, godz. 09:28 "To historia kontaktów pomiędzy Polską a Ghaną" „Człowiek nie rządzi narodem w pojedynkę” to nowa wystawa, którą można oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2024-09-19, godz. 13:52 Literatura kobiet ze Szczecina w jednym miejscu [WIDEO, ZDJĘCIA] Ponad 50 książek szczecińskich pisarek i pisarzy w jednym miejscu. Zachodniopomorska Półka Literacka została przygotowana przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Ireny Redlińskiej przy ulicy Sowińskiego w Szczecinie. » więcej 2024-09-17, godz. 15:58 Śpiewająco o problemach z podróżą w Teatrze Małym Micro-musical o... wykluczeniu komunikacyjnym. Taka premiera szykuje się w Teatrze Małym w Szczecinie, czyli na scenie kameralnej Teatru Współczesnego. » więcej 2024-09-17, godz. 14:32 W Szczecinie można spotkać... muzyków na rowerach [WIDEO, ZDJĘCIA] Będą w centrum Szczecina i na Stołczynie. Będą jeździć rowerami i... grać na skrzypcach oraz wiolonczeli. To akcja "Tour The Musica" muzyków Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2024-09-14, godz. 15:24 Letni Festiwal Wędrowny dotarł do finału Koncertem finałowym zakończy się w sobotę w Szczecinie XV Letni Festiwal Wędrowny "Na Gotyckim Szlaku". » więcej 2024-09-13, godz. 12:54 Rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium" Ponad stu wykonawców i dwa prawykonania kompozycji. Dziś w Stargardzie rozpoczyna się 4. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego "Soni Spatium". » więcej
10111213141516