Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Słuchowisko "De Profundis" wyprodukowane w Polskim Radiu Szczecin zostało wyróżnione nagrodą honorową im. Krzysztofa Zaleskiego na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009".
"De Profundis" zostało zrealizowane przez Sylwestra Woronieckiego na podstawie reportaży Artura Daniela Liskowackiego. Nagroda im. Krzysztofa Zaleskiego przyznawana jest za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności". Woroniecki dostał także nagrodę za scenariusz będący adaptacją.

Woroniecki połączył w jedną historię życie sześciu bohaterów, których wojenne i powojenne losy rzuciły na Pomorze Zachodnie. O tym, że tu trafili, zadecydowała historia. Każdy z nich dopiero pod koniec swojego życia mógł opowiedzieć, czego doświadczył, jak trudno było im żyć i mieć swoje ideały. Słuchowisko zrealizowała akustycznie Anna Waraczewska. Dramatyzm "De Profundis" podkreśla muzyka Dead Can Dance, wykorzystana do zilustrowania losów bohaterów słuchowiska.

Radiowa premiera "De Profundis" miała miejsce w maju ubiegłego roku. Role bohaterów z reportaży Liskowackiego zagrali Danuta Szaflarska (Teściowa 'Łupaszki'), Jacek Polaczek (Nauczyciel z Trzcińska), Adam Zych (Żołnierz), Grażyna Madej (Córka Zygmunta 'Łupaszki' Szendzielarza), Krzysztof Gordon (opowiada historię człowieka z organizacji AK 'Wachlarz'), Beata Zygarlicka (opowiada wstrząsający życiorys kobiety, której mąż został aresztowany przez NKWD i przepadł bez wieści).

"De Profundis" można posłuchać na podstronie serwisu www Radia Szczecin ze słuchowiskami i reportażami.
Juror Wacław Tkaczuk tłumaczy werdykt jury.

Zobacz także

2011-03-14, godz. 16:01 Wykonawca odebrał plac pod nową filharmonię W najbliższym czasie rozpocznie się budowa szczecińskiej Filharmonii. Wykonawca prac - firma Warbud - odebrał dzisiaj plac budowy u zbiegu ulic Matejki i Małopolskiej, na którym stanie budowla. » więcej 2011-03-13, godz. 11:06 Wieża teatru symbolem polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej Wieża teatru "Uckermärkische Bühnen Schwedt" stanie się symbolem współpracy polskich i niemieckich instytucji kultury. » więcej 2011-03-11, godz. 18:31 Tomasz Żółtko w Radiu Szczecin Jest kompozytorem, poetą i piosenkarzem. Jego utwory najczęściej mogą usłyszeć mieszkańcy Krakowa, w którym na stałe mieszka. » więcej 2011-03-10, godz. 11:00 Brodski, Miłosz i Szymborska w Szczecińskim Salonie Poezji Wiersze tych noblistów będzie można usłyszeć wieczorem w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2011-03-09, godz. 07:55 Szczeciński raper Łona kręci teledysk w "Ogórku" Teledysk do najnowszego utworu szczecińskiego rapera Łony powstaje w tak zwanym "Ogórku". Autobus z lat 70-tych artyści znaleźli w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej 2011-03-08, godz. 08:25 "Pogranicza" zmieniają wydawcę Literacki dwumiesięcznik "Pogranicza" będzie nadal wydawany - informuje dzisiejszy Kurier Szczeciński. » więcej 2011-03-07, godz. 11:13 Premiera książki Dariusza Bitnera Pięć lat od wydania ostatniej książki Dariusz Bitner wraca z nowym tytułem - "Jesień w Szczecinie". W piątek w Pracowni Jarosława Eysymonta w Galerii Piastów 75 odbyła się premiera książki Bitnera. » więcej 2011-03-05, godz. 19:27 Olimpiada Literatury i Języka Polskiego 38 najlepszych uczniów z naszego województwa wzięło dzisiaj udział w okręgowym etapie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. » więcej 2011-03-05, godz. 10:03 Ostatnia szansa na książkę za złotówkę Kiermasz w Książnicy Pomorskiej dobiega końca. To już ostatni dzień, by kupić książkę za złotówkę. » więcej 2011-03-05, godz. 10:02 "Tir Na Nog" zmieniają stereotypy o "Zielonej Wyspie" Irlandia to nie tylko cel wyjazdów dla polskich emigrantów-przekonują szczecińscy miłośnicy tego kraju. Członkowie szkoły tańca irlandzkiego Tir Na Nog chcą zmienić panujący w Polsce stereotyp na temat "Zielonej Wyspy". » więcej
630631632633634635636