Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Słuchowisko "De Profundis" wyprodukowane w Polskim Radiu Szczecin zostało wyróżnione nagrodą honorową im. Krzysztofa Zaleskiego na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009".
"De Profundis" zostało zrealizowane przez Sylwestra Woronieckiego na podstawie reportaży Artura Daniela Liskowackiego. Nagroda im. Krzysztofa Zaleskiego przyznawana jest za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności". Woroniecki dostał także nagrodę za scenariusz będący adaptacją.

Woroniecki połączył w jedną historię życie sześciu bohaterów, których wojenne i powojenne losy rzuciły na Pomorze Zachodnie. O tym, że tu trafili, zadecydowała historia. Każdy z nich dopiero pod koniec swojego życia mógł opowiedzieć, czego doświadczył, jak trudno było im żyć i mieć swoje ideały. Słuchowisko zrealizowała akustycznie Anna Waraczewska. Dramatyzm "De Profundis" podkreśla muzyka Dead Can Dance, wykorzystana do zilustrowania losów bohaterów słuchowiska.

Radiowa premiera "De Profundis" miała miejsce w maju ubiegłego roku. Role bohaterów z reportaży Liskowackiego zagrali Danuta Szaflarska (Teściowa 'Łupaszki'), Jacek Polaczek (Nauczyciel z Trzcińska), Adam Zych (Żołnierz), Grażyna Madej (Córka Zygmunta 'Łupaszki' Szendzielarza), Krzysztof Gordon (opowiada historię człowieka z organizacji AK 'Wachlarz'), Beata Zygarlicka (opowiada wstrząsający życiorys kobiety, której mąż został aresztowany przez NKWD i przepadł bez wieści).

"De Profundis" można posłuchać na podstronie serwisu www Radia Szczecin ze słuchowiskami i reportażami.
Juror Wacław Tkaczuk tłumaczy werdykt jury.

Zobacz także

2009-11-07, godz. 12:45 Koniec Świata Teatru Brama Gotowy jest już nowy spektakl jednego z najlepszych zachodniopomorskich teatrów niezależnych - goleniowskiej "Bramy". Premiera już za 2 tygodnie. » więcej 2009-11-07, godz. 08:49 Maria Bakka obchodzi 65 lat pracy artystycznej Nestorkę scen szczecińskich będzie można dziś zobaczyć podczas premiery w Teatrze Polskim w Szczecinie. Sztukę Victora Lanoux zatytułowaną "Dawno temu dziś" wyreżyserowała Anna Kękuś-Poks. » więcej 2009-11-05, godz. 13:23 Kaczka Dziwaczka najlepsza w Dniu Postaci z Bajek Czarownice, Pipi Pończoszanka, Tomcio Paluch oraz inne postacie z bajek można było dzisiaj spotkać w książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Przedszkolaki oraz najmłodsi uczniowie szkół podstawowych przebrani w stroje ulubionych bohaterów… » więcej 2009-11-05, godz. 12:31 "Przeciąg" na Zamku Anna Orlikowska została laureatką II Festiwalu Sztuki Młodych "Przeciąg", który rozpoczyna się dziś w Szczecinie. Festiwal jest przeglądem najnowszej młodej polskiej twórczości plastycznej. » więcej 2009-11-05, godz. 09:00 Wojowie słowiańscy na promocji książki Przygody 4-letniego szczecinianina, który przenosi się w czasie, poznaje słowiańskich bogów i rówieśników sprzed tysiąca lat, są tematem książki pod tytułem "Borek i bogowie Słowian". Jej promocja odbędzie się dziś w Książnicy… » więcej 2009-11-04, godz. 15:29 Zemsta wyrusza w region "Zemsta" Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Augustynowicz wyruszyła w objazd. Do 10 listopada spektakl zaprezentowany zostanie w Gryficach, Nowogardzie, Świnoujściu i Koszalinie. » więcej 2009-11-04, godz. 10:17 Międzynarodowe Spotkania Teatralne od dziś w Szczecinie Artyści z siedmiu krajów europejskich m.in. z Niemiec, Austrii, Norwegii i Finlandii oraz Polski wezmą udział w rozpoczynających się dziś w Szczecinie XIII Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych OKNO. » więcej 2009-10-30, godz. 14:05 "Dziady" w ruinach w Żółwiej Błoci W ruinach przedwojennego kościoła w podgoleniowskiej Żółwiej Błoci obejrzeć będzie można dzisiaj widowisko "Dziadów". » więcej 2009-10-30, godz. 00:35 Sukces stargardzkiego "Ewenementu" Przedstawieniem „Bloczek” w wykonaniu Hanny Śleszyńskiej, Agaty Kuleszy i Darii Widawskiej zakończyły się Stargardzkie Spotkania Teatralne „Ewenement”. » więcej 2009-10-25, godz. 08:37 Po premierze "Noclegu w Apeninach" Wczorajsza premiera "Noclegu w Apeninach" w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Współczesnym została przyjęta bardzo ciepło. » więcej
652653654655656657658