Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Słuchowisko "De Profundis" wyprodukowane w Polskim Radiu Szczecin zostało wyróżnione nagrodą honorową im. Krzysztofa Zaleskiego na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009".
"De Profundis" zostało zrealizowane przez Sylwestra Woronieckiego na podstawie reportaży Artura Daniela Liskowackiego. Nagroda im. Krzysztofa Zaleskiego przyznawana jest za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności". Woroniecki dostał także nagrodę za scenariusz będący adaptacją.

Woroniecki połączył w jedną historię życie sześciu bohaterów, których wojenne i powojenne losy rzuciły na Pomorze Zachodnie. O tym, że tu trafili, zadecydowała historia. Każdy z nich dopiero pod koniec swojego życia mógł opowiedzieć, czego doświadczył, jak trudno było im żyć i mieć swoje ideały. Słuchowisko zrealizowała akustycznie Anna Waraczewska. Dramatyzm "De Profundis" podkreśla muzyka Dead Can Dance, wykorzystana do zilustrowania losów bohaterów słuchowiska.

Radiowa premiera "De Profundis" miała miejsce w maju ubiegłego roku. Role bohaterów z reportaży Liskowackiego zagrali Danuta Szaflarska (Teściowa 'Łupaszki'), Jacek Polaczek (Nauczyciel z Trzcińska), Adam Zych (Żołnierz), Grażyna Madej (Córka Zygmunta 'Łupaszki' Szendzielarza), Krzysztof Gordon (opowiada historię człowieka z organizacji AK 'Wachlarz'), Beata Zygarlicka (opowiada wstrząsający życiorys kobiety, której mąż został aresztowany przez NKWD i przepadł bez wieści).

"De Profundis" można posłuchać na podstronie serwisu www Radia Szczecin ze słuchowiskami i reportażami.
Juror Wacław Tkaczuk tłumaczy werdykt jury.

Zobacz także

2008-01-29, godz. 13:12 Wernisaż "Znajomy znajomego" w OFFicynie Znajomy znajomego, to niby ktoś obcy, ale wszyscy go znają. Intryguje, zaskakuje i zaciekawia. Zainspirowany tym tematem Fotoklub Szczecin przygotował niesamowite zdjęcia. » więcej 2008-01-26, godz. 16:15 Warsztaty z Ireną Jun Wybitna aktorka i reżyserka Irena Jun prowadzi warsztaty teatralne w Zamku Książąt Pomorskich. Są przeznaczone dla wielbicieli i animatorów teatru. » więcej 2008-01-25, godz. 15:48 "Słowianin" ma dwóch dyrektorów Od stycznia 'Słowianinem' zarządzają aż dwie osoby - dyrektor Jacek Janiak i jego zastępczyni, była szefowa klubu, Grażyna Sarosiek. - Ma rok do emerytury. Powinna zostać zwolniona? - pyta urzędnik z Wydziału Kultury magistratu. » więcej 2008-01-24, godz. 15:35 Zmiany w repertuarach teatrów W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej po tragedii w Mirosławcu zmienia się repertuar szczecińskich teatrów. » więcej 2008-01-24, godz. 15:20 Wykłady na temat żydowskich cmentarzy w regionie Prelekcja o cmentarzach żydowskich na Pomorzu Zachodnim odbędzie się dziś w ramach spotkania z cyklu 'Śladami zabytków regionu'. » więcej 2008-01-24, godz. 12:23 Odwołany koncert "Środek MiaSKA" W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, koncert 'Środek MiaSKA' który miał odbyć się 25. stycznia w Studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin, został odwołany. » więcej 2008-01-24, godz. 12:03 Otwarcie wystawy w OFFicynie przełożone W związku z ogłoszeniem przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego żałoby narodowej, otwarcie wystawy 'Znajomy znajomego' w OFFicynie zostało przełożone na 30. stycznia. » więcej 2008-01-22, godz. 16:01 Afrykańskie wystawy w Muzeum Narodowym Kilkaset obiektów ze szczecińskiej kolekcji sztuki afrykańskiej prezentowanych jest od dziś w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. » więcej 2008-01-21, godz. 10:30 Sławomir Shuty w Szczecinie Jeden z najbardziej niepokornych, a zarazem utalentowanych pisarzy, Sławomir Shuty, przyjeżdża dziś do Szczecina. » więcej 2008-01-21, godz. 10:24 Unikatowa tarcza w muzealnym magazynie 800-letnia tarcza, którą szczecińscy archeolodzy wykopali obok Baszty Siedmiu Płaszczy w 2000 roku przeszła renowację i wróciła do Szczecina. Do tej pory zobaczyło ją jednak niewiele osób. » więcej
680681682683684685686