Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w niezwykłej inscenizacji Anny Augustynowicz powraca na deski Teatru Współczesnego w Szczecinie. Przedstawienie docenione zostało w całej Polsce, obsypane wieloma nagrodami - między innymi na Festiwalu "Wyspiański" w Krakowie oraz 'Klasyka Polska' w Opolu.
Dzięki maksymalnemu ujednoliceniu i "uproszczeniu" inscenizacji oraz wnikliwemu rozczytaniu tekstu, reżyserce udało się dotrzeć do esencji dramatu, przywrócić pierwotne znaczenie wesela jako rytuału - tak o realizacji Anny Augustynowicz pisała zaraz po premierze Dominika Lutobarska z "Nowej Siły Krytycznej".

Zaś Jacek Sieracki w "Przekroju" podsumował: "Kilkadziesiąt postaci w czarnych, roboczych uniformach nieustannie kręci się wokół siebie. To z ich ruchu, potu, powtarzanych kółeczek, a nie ze szkolnej wiedzy o tematach sztuki, buduje się napięcie sceniczne. Wirówka rytmu bynajmniej nie przeszkadza starannie i lojalnie wnikać w sylwetki portretowane w "Weselu" w mistrzowskich migawkach."

Takich pochlebnych opinii to niezwykłe przedstawianie zebrało bardzo wiele. Będzie można je skonfrontować już dziś w Teatrze Współczesnym. Spektakle o 18:00 na dużej scenie dziś i przez cały weekend. W sztuce występuje ponad 30 aktorów, to cały zespół teatru oraz wielu zaproszonych gości. Wśród nich Irena Jun jako Wernyhora, Marta Szymkiewicz jako Panna Młoda, Krzysztof Czeczot jako Pan Młody i Anna Januszewska w roli Chochoła.

Zobacz także

2009-05-16, godz. 15:11 O niejednorodności Polski na Uniwersytecie Szczecińskim Uroczystą mszą świętą odprawianą po kaszubsku rozpoczął się w Szczecinie "Dzień Kaszubski". W programie uroczystości przewidziano prezentacje, wystawy oraz wykłady, które poprowadzą m.in. prof. Cezary Prondzyński oraz dr Ryszard… » więcej 2009-05-16, godz. 14:36 Nie śpij, idź do muzeum Już po raz czwarty Europejska Noc Muzeów zagości dziś w Szczecinie, ale po raz pierwszy z tak wielkim rozmachem. » więcej 2009-05-14, godz. 12:18 Szczecińscy dziennikarze autorami pierwszej książki o wojnie w Iraku Do księgarń w całej Polsce trafia właśnie pierwsza książka o wojnie w Iraku. Autorami "Psów z Karbali" są dwaj szczecińscy dziennikarze Gazety Wyborczej Marcin Górka i Adam Zadworny. » więcej 2009-05-13, godz. 09:25 "Doskonalsi" Grzegorza Fedorowskiego na międzynarodowej konferencji Film "Doskonalsi" Grzegorza Fedorowskiego zostanie dziś pokazany na Międzynarodowej Konferencji Telewizji Publicznych INPUT w Warszawie. » więcej 2009-05-12, godz. 11:53 Redaktor naczelna Polenplus w Szczecinie Antje Ritter-Jasińska redaktor naczelna wychodzącego w Berlinie kwartalnika "Polenplus" odwiedzi dziś Szczecin. » więcej 2009-05-08, godz. 08:56 Rusza Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa W jej zasobach zgromadzono blisko 1 milion kopii elektronicznych książek z Książnicy Pomorskiej. Digitalizacja zasobów trwała kilka lat. Oficjalna inauguracja w południe w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. » więcej 2009-05-06, godz. 14:02 Księgozbiór prof. Markiewicza w Książnicy Ponad 40 tysięcy woluminów - tyle liczy jeden z największych, humanistycznych, prywatnych księgozbiorów w Polsce. » więcej 2009-05-05, godz. 08:43 Twórczość niepełnosprawnych na Zamku Twórczość osób niepełnosprawnych intelektualnie i koncert Orkiestry Gamelan Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym rozpoczną obchody Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. » więcej 2009-05-02, godz. 13:57 Kto wygra "Kwiat Lipy"? Tancerze z całej Polski walczą w Lipianach w Turnieju Tańca Towarzyskiego o "Kwiat Lipy". » więcej 2009-05-02, godz. 13:01 Kulturalny weekend na Zamku w Szczecinie Przegląd Amatorskiego Ruchu Artystycznego odbywa się od wczoraj w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej
649650651652653654655