Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Biegiem "Puchar opata" i warsztatami śpiewu gospel rozpoczynają się I Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych w Bierzwniku pod Choszcznem.
Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Będzie można kupić m.in. chleb pielgrzyma i nalewkę od siedmiu boleści.

W Bierzwniku znajduje się kompleks zabudowań pocysterskich. - To zakon niezwykły z ponad 900-letnią historią - mówi archeolog Barbara Stolpniak. - Jako zakon osiadły na wsi, rolniczy, byli bardzo mocno wtopieni w krajobraz i te zmiany, które wprowadzali w krajobrazie są zauważalne do teraz jak regulacje wodne, jak sieć założonych pól czy dróg.

Targom towarzyszyć będą m.in. występy chórów, warsztaty śpiewu gospel, rozgrywki sportowe m.in. bieg o puchar Opata, turniej szachowy, zwiedzanie klasztoru pocysterskiego. - Bo to kompleks niezwykły - mówi współorganizatorka imprezy Teresa Świerszcz. - Układ pomieszczeń jest nienaruszony, taki jak był pierwotnie we wszystkich klasztorach. Klasztor topił się we wzgórze dlatego, że to miejsce było miejscem niespokojnym.

To niespokojne niegdyś, niezwykłe do dziś miejsce warto odwiedzać. A rozpoczynające się I Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych, które do niedzieli to bardzo dobry pretekst do przyjazdu do Bierzwnika.
Relacja Małgorzata Frymus.

Zobacz także

2010-02-27, godz. 12:59 Zaproszenia na Koncert Chopinowski Kilkadziesiąt zaproszeń na oryginalny Koncert Chopinowski czeka do odebrania w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Muzyka najwybitniejszego polskiego kompozytora zabrzmi 5 marca w pałacu Panorama. Wystąpi znany pianista Piotr Banasik… » więcej 2010-02-27, godz. 10:14 Głosuj na mecenasów kultury! Propozycje kandydatów do Nagrody Artystycznej Szczecina oraz do tytułu Mecenasa Kultury można zgłaszać do niedzieli. » więcej 2010-02-25, godz. 15:17 Wykład w siedzibie IPN Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald to temat wykładu, który dziś wygłosi w Szczecinie Przemysław Gasztold-Seń z warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. » więcej 2010-02-25, godz. 07:37 Debata z udziałem Kresowiaków 'Przypadkowa stacja Szczecin' to temat debaty, którą dziś organizuje Centrum Dialogów Przełomy. Spotkanie odbędzie się w 70. rocznicę pierwszej wielkiej wywózki na Wschód obywateli polskich z Kresów Rzeczpospolitej, podczas II wojny… » więcej 2010-02-23, godz. 07:51 Twórcze czytanie powieści Szwaji Czytelnicze karaoke w Zamku Książąt Pomorskich. Głośną lekturą tekstów Moniki Szwaji będą mogli bawić się wszyscy, którzy odważą się podjąć to nietypowe wyzwanie. » więcej 2010-02-22, godz. 15:01 Film Polańskiego od kuchni na zdjęciach Nieoficjalne zdjęcia z planu najnowszego filmu Romana Polańskiego 'Autor widmo' można od dziś oglądać w Świnoujściu. » więcej 2010-02-21, godz. 13:15 Anioł na mojej drodze Cykl szopenowskich wydarzeń w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wzbogaca się o teatralny spektakl. » więcej 2010-02-20, godz. 12:23 Poetyckie "Kominkalia" dla stargardzian Czterdziestu młodych autorów nadesłało prace na VII Ogólnopolski Konkurs Twórczości Literackiej 'Kominkalia'. Jury przyznało 13 nagród w czterech kategoriach wiekowych. Laureatami zostali stargardzianie. » więcej 2010-02-19, godz. 19:04 Urodziny Kota Rudego 13. urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej obchodzi Teatr Polski. » więcej 2010-02-12, godz. 07:06 Warsztaty Akademii Sztuki w Szczecinie 60 młodych muzyków ze średnich szkół muzycznych z Polski bierze udział w warsztatach 'Akademii Sztuki' w Szczecinie. » więcej
626627628629630631632