Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Biegiem "Puchar opata" i warsztatami śpiewu gospel rozpoczynają się I Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych w Bierzwniku pod Choszcznem.
Jutro na wzgórzu przy klasztorze rozpocznie się jarmark, na którym swoje produkty regionalne wystawią producenci z całej Polski. Będzie można kupić m.in. chleb pielgrzyma i nalewkę od siedmiu boleści.

W Bierzwniku znajduje się kompleks zabudowań pocysterskich. - To zakon niezwykły z ponad 900-letnią historią - mówi archeolog Barbara Stolpniak. - Jako zakon osiadły na wsi, rolniczy, byli bardzo mocno wtopieni w krajobraz i te zmiany, które wprowadzali w krajobrazie są zauważalne do teraz jak regulacje wodne, jak sieć założonych pól czy dróg.

Targom towarzyszyć będą m.in. występy chórów, warsztaty śpiewu gospel, rozgrywki sportowe m.in. bieg o puchar Opata, turniej szachowy, zwiedzanie klasztoru pocysterskiego. - Bo to kompleks niezwykły - mówi współorganizatorka imprezy Teresa Świerszcz. - Układ pomieszczeń jest nienaruszony, taki jak był pierwotnie we wszystkich klasztorach. Klasztor topił się we wzgórze dlatego, że to miejsce było miejscem niespokojnym.

To niespokojne niegdyś, niezwykłe do dziś miejsce warto odwiedzać. A rozpoczynające się I Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych, które do niedzieli to bardzo dobry pretekst do przyjazdu do Bierzwnika.
Relacja Małgorzata Frymus.

Zobacz także

2010-05-15, godz. 14:14 Dziś Noc Muzeów Ponad 20 instytucji weźmie udział w dzisiejszej Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. » więcej 2010-05-14, godz. 11:11 Eksponaty archeologiczne z Niemiec w Muzeum Narodowym Po raz pierwszy w Muzeum Narodowym w Szczecinie będzie można obejrzeć część zbiorów kolekcji zwróconej muzeum przez stronę niemiecką. » więcej 2010-05-13, godz. 06:53 Koncert pamięci Grażyny Sarosiek After Blues, Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna, Waldemar Baranowski i szczecińscy aktorzy wezmą udział w specjalnym koncercie ku pamięci Grażyny Sarosiek. » więcej 2010-05-09, godz. 16:05 Zabrzmią instrumenty z dawnych epok Maria Pomianowska kompozytorka, wokalistka oraz instrumentalistka czerpiąca inspiracje z muzyki dawnej wystąpi z zespołem dziś w Szczecinie podczas inauguracji 7. Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. » więcej 2010-05-07, godz. 20:52 Województwo finansuje kinematografię 6 filmów dofinansowanych zostanie w tym roku dofinansowanych przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Dziś zostały ogłoszone wyniki niedawno zakończonego konkursu. Łącznie dofinansowanie wyniesie 700 tys. zł., a pieniądze… » więcej 2010-04-27, godz. 16:36 "Krąg" nagrywa ludowe kolędy w S-1 Zespół "Krąg" nagrywa w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Wśród 21 utworów są również mało znane, często zapomniane świąteczne pieśni ludowe i regionalne. » więcej 2010-04-26, godz. 11:27 Grand Prix pojechało do Skierniewic Justyna Panfilewicz ze Skierniewic zdobyła Grand Prix X Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Artystycznej "O Złote Koło Młyńskie" odbywającego się w Stargardzie. » więcej 2010-04-26, godz. 08:42 Podróże Szczecinian: Folklor w najlepszym wydaniu Niedzielny występ Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie, pod tytułem "W podróży do źródeł", to już czwarty z kolei koncert prezentujący bogactwo i różnorodność polskiego folkloru. » więcej 2010-04-26, godz. 06:59 Lipiec wygrywa Kontrapunkt Grand Prix dla spektaklu "Lipiec" według dramatu i w reżyserii Iwana Wyrypajewa Teatru na Woli z Warszawy. » więcej 2010-04-24, godz. 12:58 Trwa Kontrapunkt Dwustu widzów wzięło udział w transgranicznej części Kontrapunktu. Dziś przedostatni dzień 45 Przeglądu Teatrów Małych Form. » więcej
647648649650651652653