Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jeden z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego - dziś rozpoczyna się w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jeden z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego - dziś rozpoczyna się w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jeden z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego - dziś rozpoczyna się w Szczecinie.
Odbywający się co dwa lata, od blisko pół wieku, przegląd pozwala zaistnieć zarówno debiutantom, jak i artystom dojrzałym. Historia pokazała, że festiwal trafnie odkrywa nowe talenty i pojawiające się trendy w polskim malarstwie współczesnym.

Wśród laureatów szczecińskiej prezentacji jest wielu znakomitych i uznanych artystów m.in. Alfred Lenica, Izabela Gustowska, Andrzej Lachowicz, Franciszek Starowieyski i Jerzy Gumiela.

- Wybór był naprawdę trudny - przyznał przewodniczący jury profesor Antoni Fałat. - Poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Rzadko spotyka się tak dobry poziom i wiele godzin członkowie jury musieli się sprzeczać.

- Bowiem zainteresowanie naszym przeglądem było ogromne - mówi kurator Festiwalu Barbara Warzeńska. - Było 880 prac, 340 artystów. To świadczy o tym, że malarstwo rozwija się w sposób dynamiczny zwłaszcza, że uczestniczą głównie młodzi twórcy, bo oni widzą, że to dla nich szansa zaistnienia i konfrontacji.

Otwieracie 23. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego i rozdanie nagród dziś w samo południe w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2011-03-09, godz. 07:55 Szczeciński raper Łona kręci teledysk w "Ogórku" Teledysk do najnowszego utworu szczecińskiego rapera Łony powstaje w tak zwanym "Ogórku". Autobus z lat 70-tych artyści znaleźli w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. » więcej 2011-03-08, godz. 08:25 "Pogranicza" zmieniają wydawcę Literacki dwumiesięcznik "Pogranicza" będzie nadal wydawany - informuje dzisiejszy Kurier Szczeciński. » więcej 2011-03-07, godz. 11:13 Premiera książki Dariusza Bitnera Pięć lat od wydania ostatniej książki Dariusz Bitner wraca z nowym tytułem - "Jesień w Szczecinie". W piątek w Pracowni Jarosława Eysymonta w Galerii Piastów 75 odbyła się premiera książki Bitnera. » więcej 2011-03-05, godz. 19:27 Olimpiada Literatury i Języka Polskiego 38 najlepszych uczniów z naszego województwa wzięło dzisiaj udział w okręgowym etapie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. » więcej 2011-03-05, godz. 10:03 Ostatnia szansa na książkę za złotówkę Kiermasz w Książnicy Pomorskiej dobiega końca. To już ostatni dzień, by kupić książkę za złotówkę. » więcej 2011-03-05, godz. 10:02 "Tir Na Nog" zmieniają stereotypy o "Zielonej Wyspie" Irlandia to nie tylko cel wyjazdów dla polskich emigrantów-przekonują szczecińscy miłośnicy tego kraju. Członkowie szkoły tańca irlandzkiego Tir Na Nog chcą zmienić panujący w Polsce stereotyp na temat "Zielonej Wyspy". » więcej 2011-03-03, godz. 08:17 Kolejny dzień Włóczykija pod znakiem fotograficznych prezentacji Podróż autostopem z ormiańską mafią, pobyt w wiosce "łowców głów" na Borneo czy wakacyjna podróż ojca i syna na rowerach wzdłuż wschodniej granicy Polski - takie prezentacje fotograficzne czekają dziś na uczestników V Gryfińskiego… » więcej 2011-03-03, godz. 07:46 Szczecin: Jose Torres w Akademii Sztuki Kolejny znany muzyk ćwiczy ze studentami najmłodszej szczecińskiej uczelni. » więcej 2011-03-01, godz. 13:33 Polsko-niemiecki projekt filmowy Kryminalna zagadka z elementami fizyki kwantowej i matematyki oraz z polsko-niemiecką historią w tle - na taki pomysł wpadli twórcy filmu "Miasto tajemnic". » więcej 2011-03-01, godz. 09:40 Konkurs na piosenkę o Szczecinie Powinna wpadać w ucho i kojarzyć się ze Szczecinem. To główne kryteria, którymi będzie się kierować jury konkursu Piosenki o Szczecinie. » więcej
629630631632633634635