Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jeden z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego - dziś rozpoczyna się w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jeden z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego - dziś rozpoczyna się w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Jeden z najpoważniejszych festiwali sztuki wizualnej w Polsce - Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego - dziś rozpoczyna się w Szczecinie.
Odbywający się co dwa lata, od blisko pół wieku, przegląd pozwala zaistnieć zarówno debiutantom, jak i artystom dojrzałym. Historia pokazała, że festiwal trafnie odkrywa nowe talenty i pojawiające się trendy w polskim malarstwie współczesnym.

Wśród laureatów szczecińskiej prezentacji jest wielu znakomitych i uznanych artystów m.in. Alfred Lenica, Izabela Gustowska, Andrzej Lachowicz, Franciszek Starowieyski i Jerzy Gumiela.

- Wybór był naprawdę trudny - przyznał przewodniczący jury profesor Antoni Fałat. - Poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Rzadko spotyka się tak dobry poziom i wiele godzin członkowie jury musieli się sprzeczać.

- Bowiem zainteresowanie naszym przeglądem było ogromne - mówi kurator Festiwalu Barbara Warzeńska. - Było 880 prac, 340 artystów. To świadczy o tym, że malarstwo rozwija się w sposób dynamiczny zwłaszcza, że uczestniczą głównie młodzi twórcy, bo oni widzą, że to dla nich szansa zaistnienia i konfrontacji.

Otwieracie 23. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego i rozdanie nagród dziś w samo południe w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2010-03-04, godz. 08:46 Dzika przyroda w Muzeum Narodowym w Szczecinie Na wystawę "Fotografia Dzikiej Przyrody 2009" zaprasza dziś Muzeum Narodowe w Szczecinie. » więcej 2010-03-03, godz. 13:48 Wojsznis i Olszewski z Nagrodą Artystyczną Fotografik Krzysztof KED Olszewski i malarka Anna Wojsznis dostaną Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina. Zdecydowali dzisiaj o tym w głosowaniu radni komisji edukacji i kultury Rady Miasta. Teraz ich decyzję musi zaakceptować prezydent… » więcej 2010-03-01, godz. 15:06 Uczniowie grali utwory Chopina w Zamku Muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu uczniów i absolwentów szczecińskiej szkoły muzycznej zabrzmiała dziś w Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2010-03-01, godz. 10:22 Inauguracja Roku Chopinowskiego w regionie W Goleniowie, w Szczecinku, w Pyrzycach, w Stargardzie i oczywiście w Szczecinie odbędą się koncerty inaugurujące cykl wydarzeń muzycznych organizowanych przez szkoły artystyczne naszego województwa w ramach obchodów Roku Chopino… » więcej 2010-02-28, godz. 14:01 Ostatni dzień, aby głosować na mecenasów kultury Dziś mija termin zgłaszania kandydatów do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina oraz do tytułu Mecenasa Kultury Szczecina za ubiegły rok. » więcej 2010-02-27, godz. 13:03 Kolejny dzień Włóczykija Prezentacja Doroty Wójcik otwiera kolejny dzień festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" w Gryfinie. » więcej 2010-02-27, godz. 12:59 Zaproszenia na Koncert Chopinowski Kilkadziesiąt zaproszeń na oryginalny Koncert Chopinowski czeka do odebrania w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Muzyka najwybitniejszego polskiego kompozytora zabrzmi 5 marca w pałacu Panorama. Wystąpi znany pianista Piotr Banasik… » więcej 2010-02-27, godz. 10:14 Głosuj na mecenasów kultury! Propozycje kandydatów do Nagrody Artystycznej Szczecina oraz do tytułu Mecenasa Kultury można zgłaszać do niedzieli. » więcej 2010-02-25, godz. 15:17 Wykład w siedzibie IPN Zjednoczenie Patriotyczne Grunwald to temat wykładu, który dziś wygłosi w Szczecinie Przemysław Gasztold-Seń z warszawskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. » więcej 2010-02-25, godz. 07:37 Debata z udziałem Kresowiaków "Przypadkowa stacja Szczecin" to temat debaty, którą dziś organizuje Centrum Dialogów Przełomy. Spotkanie odbędzie się w 70. rocznicę pierwszej wielkiej wywózki na Wschód obywateli polskich z Kresów Rzeczpospolitej, podczas II wojny… » więcej
647648649650651652653