Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dziś szczecińska premiera "Leć biedronko, leć" na scenie Teatru Współczesnego, bowiem scena opery jest w remoncie.
Bracia Jan i Artur dorastają w spokojnej, przepięknie położonej posiadłości wiejskiej Krańcowo, niedaleko Poznania. Ich niemieccy przodkowie osiedlili się na tych terenach przed setkami lat. W 1939 roku Artur i Jan mają polskie obywatelstwo. Jednak kiedy wybucha wojna, bracia ze względów ideologicznych stają – jak wrogowie – przeciwko sobie. To historia najnowszego przedstawienia Opery na Zamku, które zostało wyprodukowane z niemieckim teatrem w Schwedt.

- Scenariusz do spektaklu napisał Cezary Morawski - mówi asystent reżysera Jakub Gwit. - Wraz z Panią Heike Schmidt ze Schwedt, Cezary Morawski wyreżyserował to. Jest to spektakl o tożsamości człowieka nawet już we współczesnym świecie, czy co to znaczy ojczyzna. Czy ojczyzna to miejsce zamieszkania czy przynależność kulturowa, czy religijna.

Okazało się, że ten trudny temat jest niezwykle aktualny tu na pograniczu polsko-niemieckim - kontynuuje Gwit. - I zupełnie nieoczekiwanie spektakl wzbudził bardzo wiele emocji zwłaszcza w Schwedt, bo tam mieszkają ludzie, którzy bez przerwy "byli przerzucani z rąk do rąk". Na widowni pojawia się dużo wzruszeń i reminiscencji.

Opowieść zaczyna się w 1939 roku wraz z wybuchem II wojny światowej. Premiera szczecińska dziś o 19 na scenie Teatru Współczesnego.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2009-05-16, godz. 15:24 Rozgwieżdżona wystawa w "Galaxy" W centrum handlowym 'Galaxy' prezentowane są wystawa prac Wojciecha Siudmaka 'Sięgaj Gwiazd w Szczecinie' i odkrycie szczecińskich astrologów Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów. » więcej 2009-05-16, godz. 15:11 O niejednorodności Polski na Uniwersytecie Szczecińskim Uroczystą mszą świętą odprawianą po kaszubsku rozpoczął się w Szczecinie 'Dzień Kaszubski'. W programie uroczystości przewidziano prezentacje, wystawy oraz wykłady, które poprowadzą m.in. prof. Cezary Prondzyński oraz dr Ryszard… » więcej 2009-05-16, godz. 14:36 Nie śpij, idź do muzeum Już po raz czwarty Europejska Noc Muzeów zagości dziś w Szczecinie, ale po raz pierwszy z tak wielkim rozmachem. » więcej 2009-05-14, godz. 12:18 Szczecińscy dziennikarze autorami pierwszej książki o wojnie w Iraku Do księgarń w całej Polsce trafia właśnie pierwsza książka o wojnie w Iraku. Autorami 'Psów z Karbali' są dwaj szczecińscy dziennikarze Gazety Wyborczej Marcin Górka i Adam Zadworny. » więcej 2009-05-13, godz. 09:25 "Doskonalsi" Grzegorza Fedorowskiego na międzynarodowej konferencji Film 'Doskonalsi' Grzegorza Fedorowskiego zostanie dziś pokazany na Międzynarodowej Konferencji Telewizji Publicznych INPUT w Warszawie. » więcej 2009-05-12, godz. 11:53 Redaktor naczelna Polenplus w Szczecinie Antje Ritter-Jasińska redaktor naczelna wychodzącego w Berlinie kwartalnika 'Polenplus' odwiedzi dziś Szczecin. » więcej 2009-05-08, godz. 08:56 Rusza Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa W jej zasobach zgromadzono blisko 1 milion kopii elektronicznych książek z Książnicy Pomorskiej. Digitalizacja zasobów trwała kilka lat. Oficjalna inauguracja w południe w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. » więcej 2009-05-06, godz. 14:02 Księgozbiór prof. Markiewicza w Książnicy Ponad 40 tysięcy woluminów - tyle liczy jeden z największych, humanistycznych, prywatnych księgozbiorów w Polsce. » więcej 2009-05-05, godz. 08:43 Twórczość niepełnosprawnych na Zamku Twórczość osób niepełnosprawnych intelektualnie i koncert Orkiestry Gamelan Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym rozpoczną obchody Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. » więcej 2009-05-02, godz. 13:57 Kto wygra "Kwiat Lipy"? Tancerze z całej Polski walczą w Lipianach w Turnieju Tańca Towarzyskiego o 'Kwiat Lipy'. » więcej
644645646647648649650