Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dziś szczecińska premiera "Leć biedronko, leć" na scenie Teatru Współczesnego, bowiem scena opery jest w remoncie.
Bracia Jan i Artur dorastają w spokojnej, przepięknie położonej posiadłości wiejskiej Krańcowo, niedaleko Poznania. Ich niemieccy przodkowie osiedlili się na tych terenach przed setkami lat. W 1939 roku Artur i Jan mają polskie obywatelstwo. Jednak kiedy wybucha wojna, bracia ze względów ideologicznych stają – jak wrogowie – przeciwko sobie. To historia najnowszego przedstawienia Opery na Zamku, które zostało wyprodukowane z niemieckim teatrem w Schwedt.

- Scenariusz do spektaklu napisał Cezary Morawski - mówi asystent reżysera Jakub Gwit. - Wraz z Panią Heike Schmidt ze Schwedt, Cezary Morawski wyreżyserował to. Jest to spektakl o tożsamości człowieka nawet już we współczesnym świecie, czy co to znaczy ojczyzna. Czy ojczyzna to miejsce zamieszkania czy przynależność kulturowa, czy religijna.

Okazało się, że ten trudny temat jest niezwykle aktualny tu na pograniczu polsko-niemieckim - kontynuuje Gwit. - I zupełnie nieoczekiwanie spektakl wzbudził bardzo wiele emocji zwłaszcza w Schwedt, bo tam mieszkają ludzie, którzy bez przerwy "byli przerzucani z rąk do rąk". Na widowni pojawia się dużo wzruszeń i reminiscencji.

Opowieść zaczyna się w 1939 roku wraz z wybuchem II wojny światowej. Premiera szczecińska dziś o 19 na scenie Teatru Współczesnego.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2009-11-07, godz. 08:49 Maria Bakka obchodzi 65 lat pracy artystycznej Nestorkę scen szczecińskich będzie można dziś zobaczyć podczas premiery w Teatrze Polskim w Szczecinie. Sztukę Victora Lanoux zatytułowaną "Dawno temu dziś" wyreżyserowała Anna Kękuś-Poks. » więcej 2009-11-05, godz. 13:23 Kaczka Dziwaczka najlepsza w Dniu Postaci z Bajek Czarownice, Pipi Pończoszanka, Tomcio Paluch oraz inne postacie z bajek można było dzisiaj spotkać w książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Przedszkolaki oraz najmłodsi uczniowie szkół podstawowych przebrani w stroje ulubionych bohaterów… » więcej 2009-11-05, godz. 12:31 "Przeciąg" na Zamku Anna Orlikowska została laureatką II Festiwalu Sztuki Młodych "Przeciąg", który rozpoczyna się dziś w Szczecinie. Festiwal jest przeglądem najnowszej młodej polskiej twórczości plastycznej. » więcej 2009-11-05, godz. 09:00 Wojowie słowiańscy na promocji książki Przygody 4-letniego szczecinianina, który przenosi się w czasie, poznaje słowiańskich bogów i rówieśników sprzed tysiąca lat, są tematem książki pod tytułem "Borek i bogowie Słowian". Jej promocja odbędzie się dziś w Książnicy… » więcej 2009-11-04, godz. 15:29 Zemsta wyrusza w region "Zemsta" Aleksandra Fredry w reżyserii Anny Augustynowicz wyruszyła w objazd. Do 10 listopada spektakl zaprezentowany zostanie w Gryficach, Nowogardzie, Świnoujściu i Koszalinie. » więcej 2009-11-04, godz. 10:17 Międzynarodowe Spotkania Teatralne od dziś w Szczecinie Artyści z siedmiu krajów europejskich m.in. z Niemiec, Austrii, Norwegii i Finlandii oraz Polski wezmą udział w rozpoczynających się dziś w Szczecinie XIII Międzynarodowych Spotkaniach Teatralnych OKNO. » więcej 2009-10-30, godz. 14:05 "Dziady" w ruinach w Żółwiej Błoci W ruinach przedwojennego kościoła w podgoleniowskiej Żółwiej Błoci obejrzeć będzie można dzisiaj widowisko "Dziadów". » więcej 2009-10-30, godz. 00:35 Sukces stargardzkiego "Ewenementu" Przedstawieniem „Bloczek” w wykonaniu Hanny Śleszyńskiej, Agaty Kuleszy i Darii Widawskiej zakończyły się Stargardzkie Spotkania Teatralne „Ewenement”. » więcej 2009-10-25, godz. 08:37 Po premierze "Noclegu w Apeninach" Wczorajsza premiera "Noclegu w Apeninach" w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Współczesnym została przyjęta bardzo ciepło. » więcej 2009-10-24, godz. 13:48 Premiera "Noclegu w Apeninach" Michał Zadara - jeden z najbardziej wziętych reżyserów młodego pokolenia przygotował w Teatrze Współczesnym w Szczecinie premierę "Noclegu w Apeninach" Aleksandra Fredry. » więcej
647648649650651652653