Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Warsztaty ukraińskiej wycinanki, garncarskie i tkackie, a także koncerty i wystawy złożą się na rozpoczynające się dziś w Szczecinie XV Dni Kultury Ukraińskiej.
Warsztaty ukraińskiej wycinanki, garncarskie i tkackie, a także koncerty i wystawy złożą się na rozpoczynające się dziś w Szczecinie XV Dni Kultury Ukraińskiej.
Warsztaty ukraińskiej wycinanki, garncarskie i tkackie, a także koncerty i wystawy złożą się na rozpoczynające się dziś w Szczecinie XV Dni Kultury Ukraińskiej.
Festiwalowi towarzyszyć będzie II Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana „Stan i potrzeby ukraińskiego szkolnictwa w Polsce” oraz panel historyczny "Drogi do niepodległości w XX rocznicę ogłoszenia Aktu Niepodległości Ukrainy"

- Nie da się nie docenić takich spotkań - mówił na poprzednich Dniach Kultury Ukraińskiej Andriej Pawłyszyn ze Lwowa. - Moim zdaniem każdy przypadek wymiany kulturalnej czy prezentacji innych doświadczeń jest ciekawy, potrzebny i zawsze aktualny. Oszacować ich wyniki jest bardzo trudno, jeżeli nie jest to niemożliwe. Dlatego, że - mówiąc metaforycznie - "nawet jeśli tylko w jednym sercu urośnie jakieś ziarno, to ono może dać obfity plon potem".

Wprawdzie oficjalne otwarcie Dni Kultury w najbliższy czwartek, ale już dziś w ośrodku Ukraińskim rozpoczynają się warsztaty ukraińskiej wycinanki, które poprowadzi Mykoła Telyżenko.

- Artysta tworzy świetne dzieła - podkreśla Jan Syrnyk, przewodniczący szczecińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. - To są współczesne obrazy. Piękne rzeczy. Mykoła Telyżenko jest rzeźbiarzem, więc pracuje w kamieniu i pracuje nożyczkami czy nożykiem. Czyli dwie formy: kamień i papier. W Szczecinie będzie pierwszy raz i chciałbym, żeby w naszym mieście stworzył pracę, którą uświetnimy wystawę, którą będzie prezentował na Zamku Książąt Pomorskich.

Od soboty na zamkowym dziedzińcu zostanie otwarty tez kiermasz rękodzieła ukraińskiego.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2012-08-27, godz. 06:29 Fader kręci w Szczecinie. Można zagrać Wojenna historia Norwegów uciekających przez Szczecin z obozu Luftwaffe w Żaganiu zostanie przeniesiona na wielki ekran. Reżyserii filmu ze Szczecinem w roli głównej podjął się producent, Andrzej Fader. » więcej 2012-08-26, godz. 15:17 Najlepsze fotografie Grand Press Photo w Kaskadzie Jeszcze tylko dzisiaj można w Szczecinie oglądać najlepsze polskie fotografie prasowe, które wygrały w ramach konkursu Grand Press Photo. » więcej 2012-08-26, godz. 12:59 Kręcą film w Szczecinie, weź udział w castingu Casting do filmu o Norwegach uciekających z obozu III Rzeszy Luftwaffe w Żaganiu odbywa się dzisiaj w Szczecinie. » więcej 2012-08-26, godz. 10:23 Muzyka rozrywkowa i nie tylko na Różance W niedzielne południe na Różance rozpocznie się koncert męskiego zespołu wokalnego The Baltic Singers. » więcej 2012-08-26, godz. 10:12 Kolejna Fama przeszła do historii Wieczorny koncert w świnoujskim amfiteatrze zakończył Festiwal FAMA. » więcej 2012-08-25, godz. 15:04 Fama zmierza do finału Happeningi, spektakle, koncerty z udziałem 400 młodych artystów. Festiwal Fama w Świnoujściu dobiega końca. » więcej 2012-08-25, godz. 10:16 Tysiące zobaczyły "Zemstę nietoperza" w plenerze [ZDJĘCIA] Ponad 2 tysiące osób obejrzało plenerową wersję "Zemsty nietoperza" Johanna Straussa w szczecińskim Teatrze Letnim. » więcej 2012-08-24, godz. 16:53 Sylwester Ostrowski Quartet na Różance Już w sobotę w szczecińskim ogrodzie różanym mocne jazzowe uderzenie. O godz. 12 na deskach różanego ogrodu wystąpi Sylwester Ostrowski Quartet. » więcej 2012-08-23, godz. 19:56 Niezwykły bal w Teatrze Letnim [ZDJĘCIA] Najsłynniejszą operetkę świata, czyli "Zemstę nietoperza" Johanna Straussa, będzie można zobaczyć w piątkowy wieczór w szczecińskim Teatrze Letnim. Decyzja o organizacji przedstawienia w amfiteatrze zapadła po sukcesie frekwencyjnym… » więcej 2012-08-23, godz. 06:43 Pochodzą z XIV w. i odkryto je u nas [ZDJĘCIA] Średniowieczne freski odkryto podczas prac konserwatorskich we wnętrzu kościoła św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Naukowcy szacują, że znajdujące się na ścianach i sklepieniu świątyni malowidła, pochodzą z połowy XIV w. » więcej
565566567568569570571