Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wielobarwne indiańskie poncha, klejnoty z królewskich grobowców i gliniane figurki znalezione na wyspie Jaina u wybrzeża Meksyku z I wieku naszej ery - to wszystko, można zobaczyć na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Moda Majów" w Muzeum Narodowym.
Wielobarwne indiańskie poncha, klejnoty z królewskich grobowców i gliniane figurki znalezione na wyspie Jaina u wybrzeża Meksyku z I wieku naszej ery - to wszystko, można zobaczyć na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Moda Majów" w Muzeum Narodowym.
Wielobarwne indiańskie poncha, klejnoty z królewskich grobowców i gliniane figurki znalezione na wyspie Jaina u wybrzeża Meksyku z I wieku naszej ery - to wszystko, można zobaczyć na otwartej dzisiaj wystawie pod tytułem "Moda Majów" w Muzeum Narodowym w Szczecinie.
To nie tylko okazja by poznać jak wyglądała garderoba Majów, ich biżuteria czy buty. To również możliwość obalenia niektórych mitów, związanych z tą cywilizacją, o czym opowiada Ewa Prądzyńska z Działu Kultur Pozaeuropejskich. - My łakniemy złota, a Majowie bardziej fascynowali się Jadeitem - to elementy kamienia, którym wiercono w zębach i go tam umieszczano, również przekłuwano sobie nim skórę, wtedy czuli się piękniejsi.

Wystawie towarzyszy również prezentacja zdjęć z polskich badań archeologicznych w Gwatemali. Bartłomiej Rogalski kurator tej ekspozycji, zaprasza na spotkanie 3 czerwca z archeologiem Filipem Rogalskim, który dwa lata spędził na pograniczu Peru i Ekwadoru w poszukiwaniu Indian, którzy nie mieli jeszcze kontaktów z cywilizacją. - Ze zdjęć satelitarnych wiemy że jest 17 takich grup, wyprawa ta miała na celu nie spotkanie bezpośrednie ale zebranie dowodów na to, że ta grupa faktycznie jest.

Wystawa będzie czynna do połowy września.

Zobacz także

2012-05-19, godz. 16:16 Dziś wręczenie Nagrody Literackiej Już dziś wieczorem poznamy laureatkę Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. » więcej 2012-05-18, godz. 17:41 W poszukiwaniu kodu muzyki. Rusza Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej Będzie dużo i kolorowo - zapowiadają organizatorzy rozpoczynającego się dziś IX Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. W tym roku - pod hasłem "Słowo i Dźwięk". » więcej 2012-05-18, godz. 17:28 Nagroda Literacka dla Autorki. Komu przypadnie Gryfia? Targi książki, dyskusje o literaturze kobiecej oraz cykl spotkań z pisarkami nominowanymi do nagrody Gryfii. W Szczecinie trwa Festiwal Literatury Kobiet. » więcej 2012-05-18, godz. 09:15 Młodzież po resocjalizacji prezentuje swoje talenty Przedstawienia teatralne, pokazy tańca i zespoły muzyczne. Młodzieżowy przegląd artystyczny rozpoczyna się dziś Policach. » więcej 2012-05-17, godz. 16:23 Gwiazdy polskiej literatury w Szczecinie Do miasta zawitają: Olga Tokarczuk, Małgorzata Szejnert i Joanna Krakowska - dziś rozpoczyna się Festiwal Literatury Kobiet. » więcej 2012-05-17, godz. 11:45 Papierowa rewolucja w Książnicy Pomorskiej Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej. O szczecińskiej "bibule" będą rozmawiać działacze ówczesnej opozycji demokratycznej. » więcej 2012-05-17, godz. 11:04 Piotr Wojtasik w Radiu Szczecin [WYWIAD] Trębacz jazzowy Piotr Wojtasik był gościem czwartkowego Radio Cafe. » więcej 2012-05-16, godz. 18:27 "Wyjąc z wilkami" nagrodzony Pucharem Prezydenta RP Film "Wyjąc z wilkami" Doroty Adamkiewicz i Joanny Łęskiej uhonorowany Pucharem Prezydenta RP na zakończonym właśnie 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych w Nowogardzie. » więcej 2012-05-16, godz. 11:16 "Pan Tadeusz" we Współczesnym Narodową epopeję na scenę przeniosła i całość reżyseruje wielbicielka i doskonała interpretatorka literatury romantycznej - Irena Jun. Premiera już w niedzielę na deskach Teatru Współczesnego. » więcej 2012-05-16, godz. 07:08 Szczecin we francuskich klimatach. Rusza festiwal Wykłady, wystawy, koncerty oraz spektakl, a wszystko w klimatach francuskich. W Szczecinie ruszają dziś III Dni Kultury Francuskiej. Tegoroczne hasło to "Literatura i sztuka francuska XX wieku". » więcej
579580581582583584585