Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2013-07-14, godz. 00:32 Powojenne filmy na dziedzińcu Muzeum Narodowego Serię powojennych produkcji filmowych nakręconych w Szczecinie będzie można zobaczyć na dziedzińcu Muzeum Narodowego. » więcej 2013-07-14, godz. 00:31 Finał Lata z Muzami. To było święto filmu i muzyki Spektaklem taneczno-muzycznym zakończy się festiwal 'Lato z Muzami' w Nowogardzie. Przez cztery dni miastem rządziły film, muzyka oraz sztuka. » więcej 2013-07-13, godz. 10:07 Lato z muzami dla dorosłych i dla dzieci Filmy animowane dla dzieci, pokazy polskiej filmowej klasyki oraz koncert szczecińskiego duetu Łona i Weber - to tylko niektóre atrakcje kolejnego dnia 'Lata z muzami' w Nowogardzie. » więcej 2013-07-12, godz. 16:38 Legenda punku na chrześcijańskim festiwalu Koncerty, konferencje, nabożeństwo uwielbienia wypełnią 3-dniowy Chrześcijański Festiwal Muzyczny „Słowo Lub Czyny”, który rozpoczyna się w piątek nad jeziorem Dąbie. » więcej 2013-07-12, godz. 15:15 Filmowa uczta w Nowogardzie Projekcja filmu 'Piąta pora roku' oficjalnie inauguruje 'Lato z Muzami' w Nowogardzie. » więcej 2013-07-12, godz. 13:39 Wyjazdowa trasa Opery na Zamku Szczecińska Opera na Zamku rusza w plener i rozpoczyna wakacyjny cykl przedstawień dla dzieci. Pierwsze z nich już w piątek w Świnoujściu. » więcej 2013-07-12, godz. 10:58 Wojciech Mecwaldowski w Radiu Szczecin [WYWIAD, WIDEO] Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny - Wojciech Mecwaldowski był gościem piątkowej audycji 'Moje miasto, moja muzyka'. » więcej 2013-07-11, godz. 12:12 Wnętrze gotyckiej świątyni wyremontowane Wnętrze kościoła pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Szczecinie wyremontowane. Świątynia przy ul. Świętego Ducha jest najstarszym w stolicy Pomorza Zachodniego obiektem w stylu gotyckim. » więcej 2013-07-11, godz. 09:45 Muzy w Nowogardzie. Rusza letni festiwal [WYWIAD] Filmy znane i lubiane oraz te kojarzone tylko przez nielicznych widzów, spotkania z artystami oraz koncerty - to główne atrakcje 17. Lata z Muzami, które rozpoczyna się w Nowogardzie. Choć oficjalne otwarcie festiwalu planowane jest… » więcej 2013-07-09, godz. 12:12 Historyczna tablica z XIX wieku odnaleziona Prawie 200-letnia tablica upamiętniająca budowę falochronu centralnego w Świnoujściu odnaleziona. Kamienna płyta przez kilkadziesiąt lat znajdowała się pod metrową warstwą betonu. » więcej
497498499500501502503