Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-10-27, godz. 07:19 Twórcy miesięcznika Obraz w Książnicy Pomorskiej Słowo jako broń w walce z niesprawiedliwością - to temat dyskusji, w której udział wezmą dziennikarze pisma 'Obraz' działającego w stanie wojennym. » więcej 2011-10-27, godz. 07:17 Widzowie zachwyceni szczecińską premierą muzycznego dokumentu Premiera filmu Bogdana Bogiela dokumentującego historię polskiego rock and roll'a nazywanego w latach 60. big beatem - odbyła się wczoraj wieczorem w kinie Pionier w Szczecinie. » więcej 2011-10-26, godz. 15:41 Nowe wydawnictwo szczecińskiego IPN-u 'Szczecin i jego miejsca' to kolejna książka edukacyjna szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. » więcej 2011-10-26, godz. 10:13 Historia polskiego rock'n'rolla w kinie Pionier 'Wiatr od morza, czyli Big Beat po szczecińsku” - premiera filmu dokumentalnego o historii polskiego rock'n'rolla odbędzie się dziś w samo południe w kinie Pionier. » więcej 2011-10-23, godz. 10:46 CHAPS zaprasza na przesłuchania Chór Akademicki profesora Szyrockiego dawny Chór Politechniki Szczecińskiej czyli dzisiejszego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu technologicznego ogłosił nabór. » więcej 2011-10-21, godz. 15:09 Rzeźba z tynku powstaje w Remondis Art Corner [WIDEO] Monument z artystycznego tynku strukturalnego powstaje w Parku Kownasa. » więcej 2011-10-21, godz. 14:41 7 aktorów i 5 przedstawień nominowanych do "Bursztynowego Pierścienia" Rozpoczęła się 30 edycja teatralnego plebiscytu zachodniopomorskich widzów 'Bursztynowy Pierścień'. » więcej 2011-10-21, godz. 14:31 Meble malowane na muzealnej ekspozycji Na wystawę 'Pomorskich mebli malowanych' zaprasza dziś Muzeum Narodowe w Szczecinie » więcej 2011-10-20, godz. 15:44 Stara "Kaskada" na zdjęciach w albumie Promocja albumu poświęconego dawnej Kaskadzie oraz spotkanie z autorami książki odbędzie się dzisiaj w ramach 'Wieczorów Szamańskich' prowadzonych przez poetkę Annę Neugebauer. » więcej 2011-10-19, godz. 15:49 Rzeźba z tynku w Remondis Art Corner Monument z artystycznego tynku strukturalnego powstanie w Parku Kownasa. » więcej
580581582583584585586