Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-10-11, godz. 15:15 Przyjdź posłuchać Młodych Muzyków Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na nowy cykl koncertów czyli 'Scenę Młodych Muzyków'. » więcej 2011-10-10, godz. 20:38 200 lat dla Tadeusza Różewicza Mimo deszczu i chłodu kilkadziesiąt osób przybyło dziś na plac Orła Białego w Szczecinie, by zaśpiewać Tadeuszowi Różewiczowi 200 lat. » więcej 2011-10-10, godz. 15:19 Szczecinianie zaśpiewają Tadeuszowi Różewiczowi "100 lat" Poeta wczoraj obchodził swoje 90 urodziny. Wszyscy chętni, którzy chcą dołączyć się do szczecińskiego chóru, powinni pojawić się za godzinę na Placu Orła Białego w Szczecinie. » więcej 2011-10-07, godz. 11:17 Zagraniczny debiut Baltic Neopolis Orchestry Szczecińska Baltic Neopolis Orchestra ruszyła dziś w trasę koncertową po Czechach. Będzie to jej zagraniczny debiut, podczas którego, poza graniem pięknej muzyki, będzie promować Miasto Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. » więcej 2011-10-05, godz. 17:40 Poetyckie spotkanie w Książnicy Pomorskiej Na spotkanie z trzema poetami w ramach 'Szczecińskiego Przeglądu Literackiego FORMA' zaprasza dziś Wydawnictwo Forma i Stowarzyszenie OFFicyna. » więcej 2011-10-05, godz. 11:28 Odszedł Karol Gruza Po ciężkiej chorobie zmarł Karol Gruza - aktor Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2011-10-04, godz. 13:16 Autor głośnej i kontrowersyjnej książki w Radiu Szczecin Tomasz Piątek będzie dziś kolejnym gościem spotkania z cyklu 'Errata literata'. » więcej 2011-10-01, godz. 18:19 Goleniów: 10-lecie Collegium Vocale Na obchody dziesięciolecia działalności zespołu zaprasza dzisiaj goleniowski chór Collegium Vocale. » więcej 2011-10-01, godz. 14:27 Szczecińska inauguracja Baltic Neopolis Orchestra Niezwykle szczecińska będzie inauguracja nowego sezonu artystycznego Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2011-10-01, godz. 12:10 Nowy dyrektor artystyczny poprowadzi orkiestrę Opery Od 36 lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Szczególnie interesująco zapowiadają się koncerty Opery na Zamku. » więcej
582583584585586587588