Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2012-04-18, godz. 18:24 Klarnety zabrzmią w Szczecinie. Dziś rusza festiwal Występem francuskiego klarnecisty - Florent Heau i pianistki - Karoliny Stańczyk rozpocznie się dziś w Szczecinie V Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy. » więcej 2012-04-18, godz. 10:18 O teatrze w kryzysie na Kontrapunkcie Pięć spektakli zobaczy dziś publiczność szczecińskiego Kontrapunktu. » więcej 2012-04-17, godz. 07:07 Tłumy na Kontrapunkcie Publiczność tegorocznego rozpoczętego wczoraj Kontrapunktu sale wypełniła po brzegi. Pierwszy spektakl nie rzucił jednak na kolana. » więcej 2012-04-16, godz. 14:59 Prawa człowieka na wielkim ekranie od dziś w Szczecinie Właśnie rusza jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, czyli Objazdowy Festiwal Filmów Dokumentalnych WatchDocs. To już 10. edycja filmowej imprezy. » więcej 2012-04-16, godz. 11:24 Rusza teatralny maraton. Oficjalnie rozpoczyna się Kontrapunkt 14 przedstawień w ciągu siedmiu dni, a w sumie 60 artystycznych działań. W Szczecinie oficjalnie rusza dziś Kontrapunkt, czyli 47. Przegląd Teatrów Małych Form. » więcej 2012-04-16, godz. 06:54 Pomerania Film po raz kolejny wesprze lokalnych filmowców 350 tys. zł dofinansowania znajdzie się w tym roku w kasie funduszu. » więcej 2012-04-15, godz. 14:31 Szczecińscy chórzyści w Filharmonii Berlińskiej Akademicki Chór Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, pod batutą Tadeusza Buczkowskiego, wystąpi w słynnej Filharmonii Berlińskiej. » więcej 2012-04-14, godz. 19:50 Solidaryzowali się z Białorusią. Zagrali dla niej koncert [ZDJĘCIA] "Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary… » więcej 2012-04-14, godz. 16:41 Zagrają na rzecz białoruskiej opozycji. Już po raz drugi Koncert pod nazwą "Usłysz Białoruś" organizują uczniowie I LO w Szczecinie wraz z białoruskimi studentami. » więcej 2012-04-14, godz. 12:09 Kim są i skąd pochodzą? Dziś Dzień Karaimski Żyją w Polsce od 600 lat i są najmniejszą, choć jedną z najstarszych mniejszości etnicznych w naszym kraju. By poznać niezwykłą historię, religię, kulturę i obyczaje Karaimów, można wziąć udział w Dniu Karaimskim, na który… » więcej
582583584585586587588