Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-09-28, godz. 15:32 Pomerania Nostra dla Stowarzyszenia Polen Markt z Greifswaldu Nagroda przyznawana jest szczególnie zasłużonym dla Pomorza Zachodniego i Przedniego w sztuce, nauce, gospodarce i polityce. » więcej 2011-09-28, godz. 14:57 Artur Daniel Liskowacki - gość Szczecińskiego Przeglądu Literackiego w Studiu S-1 Spotkanie autorskie połączone będzie z promocją jego najnowszej książki 'Skerco'. Organizuje je szczecińskie Stowarzyszenie OFFicyna i ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2011-09-28, godz. 10:55 Dawna "Kaskada" na zdjęciach Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada. » więcej 2011-09-28, godz. 10:11 Pomerania Nostra dla zasłużonych Dziś dowiemy się, kto otrzyma polsko-niemiecką nagrodę Pomerania Nostra. » więcej 2011-09-26, godz. 10:22 "When the groove is low" przed premierą [POSŁUCHAJ] Już dziś zapraszamy naszych słuchaczy na przedpremierową prezentację płyty Sylwestra Ostrowskiego 'When the groove is low'. » więcej 2011-09-25, godz. 10:44 Szpargały w Teatrze Lalek Pleciuga W Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie rozpoczyna się właśnie pierwsza premiera w tym sezonie. » więcej 2011-09-25, godz. 10:03 Diva for Rent w Filharmonii To będzie prawdziwe święto dla wszystkich melomanów - zapewniają organizatorzy dzisiejszego koncertu w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2011-09-25, godz. 09:19 Wolna Grupa Bukowina na Wierszograniu W najbliższy poniedziałek w ramach cyklu Szczecińskie Wierszogranie zagra Wolna Grupa Bukowina. » więcej 2011-09-24, godz. 13:32 Premiera "Makbeta" w Teatrze Współczesnym W Teatrze Współczesnym w Szczecinie premiera 'Makbeta' Williama Szekspira w tłumaczeniu Stanisława Bartańczaka, w reżyserii Marcina Libera. » więcej 2011-09-24, godz. 12:09 Zachęta Sztuki w "Znakach czasu" Kolekcja szczecińskiej Zachęty Sztuki gości w Centrum Sztuki Współczesnej 'Znaki czasu' w Toruniu. Na wystawie 'Nic nie jest wiecznie ważne' prezentowanych jest kilkadziesiąt prac zgromadzonych w ciągu ostatnich lat w kolekcji. » więcej
583584585586587588589