Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-05-13, godz. 12:35 Spotkanie z Ingą Iwasiów w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej Codzienność jako źródło literatury - to temat dzisiejszego spotkania autorskiego ze szczecińską pisarką i krytyczką literacką - Ingą Iwasiów. » więcej 2011-05-13, godz. 10:04 Spektakl w schronie przeciwatomowym Teatr 'Nie Ma' wystąpi dziś wieczorem w podziemnym schronie przeciwatomowym pod dworcem głównym w Szczecinie. » więcej 2011-05-13, godz. 07:47 Program Nocy Muzeum na przystankach Kulturalny rozkład jazdy pojawił się przy nocnych przystankach komunikacji miejskiej. » więcej 2011-05-12, godz. 21:27 Wojciech Kuczok w Szczecinie [WIDEO] Wojciech Kuczok - powieściopisarz, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy był gościem kolejnej 'Erraty Literaty'. Spotkanie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Polskie Radio Szczecin poprowadził Konrad Wojtyła. » więcej 2011-05-12, godz. 15:12 Spotkanie z Wojciechem Kuczokiem w Radiu Szczecin Wojciech Kuczok - powieściopisarz, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu 'Errata Literata'. » więcej 2011-05-11, godz. 16:25 Kombatanci i miłośnicy militariów spotkają się w Muzeum Historii Odznaczenia, elementy mundurów i urny z prochami z pól bitewnych - to wszystko będzie można zobaczyć w Muzeum Historii Szczecina. » więcej 2011-05-09, godz. 18:31 Kołobrzeski Pegaz Kultury Zakończyły się prace kapituły Kołobrzeskiego Pegaza Kultury, plebiscytu mającego wyróżnić lokalnych animatorów i twórców kultury. » więcej 2011-05-09, godz. 14:34 Kilka tysięcy książek i każda za złotówkę Przy wejściu do Dworca Głównego PKP w Szczecinie mogą kupić książkę do pociągu. Książnica Pomorska w ramach 8. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek chce w ten sposób zachęcić do czytania. » więcej 2011-05-09, godz. 07:44 Historia polskiego plakatu w dokumencie Na jedyną w Szczecinie projekcję filmu dokumentalnego 'Plakatowanie' zaprasza dziś Akademia Sztuki. » więcej 2011-05-08, godz. 11:52 Gorące rytmy na Placu Orła Białego [WIDEO] Kilkaset szczecinian wzięło wczoraj udział w koncercie muzyki brazylijskiej na Placu Orła Białego. » więcej
598599600601602603604