Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2011-08-02, godz. 07:27 Rusza gra muzealna "eMeNeS" Od dziś szczecińskie Muzeum Narodowe można zwiedzać kreatywnie. Gra polegać będzie na zwiedzaniu połączonym z rozwiązywaniem zagadek związanych z muzeum. » więcej 2011-08-02, godz. 07:07 Trwa 38. Ińskie Lato Filmowe Dziś w programie między innymi wieczorem "Lincz" głośny już film Krzysztofa Łukaszewicza oraz "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego. » więcej 2011-08-01, godz. 07:24 Nagroda za odkrycie roku na festiwalu w Ińsku Offowym odkryciem roku Ińskiego Lata Filmowego jest Arkadiusz Jakubik. » więcej 2011-07-31, godz. 13:39 Dąbskie Wieczory Filmowe pod dachem hangaru Uczestnicy Dąbskich Wieczorów Filmowych nie muszą dziś martwić się o pogodę. » więcej 2011-07-31, godz. 12:15 Arkadiusz Jakubik Offowym Odkryciem Roku Wręczenie nagrody za Offowe Odkrycie Roku dla Arkadiusza Jakubika za "Prostą historię o miłości" odbędzie się dziś wieczorem podczas trwającego w 38. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2011-07-30, godz. 10:51 XV Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim Ponad 30 zespołów ludowych z Polski Północnej i Zachodniej będzie walczyć o Grand Prix im. Jana Iwaszczyszyna. » więcej 2011-07-30, godz. 10:11 Drugi dzień 38 Ińskiego Lata Filmowego Filmem dla dzieci "Rio" rozpocznie się dziś drugi dzień 38 Ińskiego Lata Filmowego. Seans dla najmłodszych zaplanowano już na 9-tą w kinie Morena. » więcej 2011-07-30, godz. 10:07 Dąbskie Wieczory Filmowe ruszyły mimo deszczu To już piąta edycja imprezy, której głównym, choć nie jedynym, elementem jest pokaz filmów na plaży. » więcej 2011-07-29, godz. 07:11 Rozpoczyna się 38. Ińskie Lato Filmowe Blisko 70 filmów w kilku blokach tematycznych będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającego się dziś 38. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2011-07-26, godz. 11:22 Mediateka w Akademii Sztuki Dostęp do zbiorów bibliotek z całego świata za jednym kliknięciem myszki. W szczecińskiej Akademii Sztuki powstaje Mediateka. » więcej
610611612613614615616