Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2010-10-04, godz. 16:29 Do trzech razy sztuka, czyli Akademia Sztuki w Szczecinie Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza dziś na pierwszy wernisaż w swojej historii. Prace pokażą w biurowcu OXYGEN absolwenci Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej, prywatna uczelnia w całości weszła w skład Akademii. » więcej 2010-10-04, godz. 07:34 Laury festiwalu PRO CONTRA rozdane Teatr Cirkus Mlejn z Pragi otrzymał nagrodę główną 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych 'PRO CONTRA'. Nagrodzono przedstawienie 'Nastaw czajnik'. » więcej 2010-09-30, godz. 16:06 Obrazy Bereźnickiego w Galerii Gotyckiej Blisko pięćdziesiąt dzieł Kiejstuta Bereźnickiego jednego z czołowych malarzy polskich, od dziś prezentowanych będzie w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2010-09-30, godz. 15:37 Skecze i piosenki z dorobku Czarnego Kota Rudego Najciekawsze skecze i piosenki z dorobku Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego będzie można zobaczyć w najnowszym programie teatru 'Jesiennik salonowy albo intymne życie Mikołaja Kopernika'. » więcej 2010-09-30, godz. 10:11 Miecugow promuje swoją książkę Grzegorz Miecugow znany dziennikarz telewizyjny będzie dziś w Szczecinie promował swoją debiutancką powieść 'Przypadek'. » więcej 2010-09-25, godz. 15:07 Wybitny pianista koncertuje w Filharmonii Znakomity szczeciński pianista Sławomir Wilk z Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie pod dyrekcją Jaromira Gajewskiego wystąpi dziś o 16 w Filharmonii Szczecińskiej. » więcej 2010-09-25, godz. 11:14 Można odwiedzać szczecińskich artystów Jak powstaje scenografia teatralna? Jaka jest szczecińska sztuka feministyczna? Jak wygląda pracownia witrażu? Tego wszystkiego można dowiedzieć się biorąc udział w projekcie 'Otwarta sztuka'. » więcej 2010-09-22, godz. 16:25 Baltic Neopolis Orkiestra promuje cykl koncertów Pierwszy muzyczny spot miejski na żywo można było dziś spotkać na ulicach Szczecina. To Baltic Neopolis Orkiestra w ten sposób promowała swój cykl koncertów przygotowanych dla mieszkańców naszego miasta. » więcej 2010-09-18, godz. 12:28 Koncert Filharmonii Szczecińskiej w Berlinie Koncert zatytułowany 'Chopin ponad nami' został zorganizowany przy współpracy Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia ds. Integracji Kultury i Edukacji - Polonica. » więcej 2010-09-18, godz. 08:30 Przeszłość i przyszłość w Muzeum Kamizelka Tadeusza Kościuszki, szabla Michała Wiśniowieckiego, turecki namiot zdobyty pod Wiedniem i klucz do świątyni pamięci to wszystko można zobaczyć na otwartej wczoraj w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego wystawie zatytułowanej… » więcej
615616617618619620621