Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Dwie wykładowczynie i studentka Akademii Sztuki w Szczecinie wyjechały dziś do Pawłowska, by zbadać działalność artystyczną urodzonej w naszym mieście carycy.
Chodzi o Marię Fiodorowną (Zofię Dorotę Wirtemberską), którą przyszła na świat w obecnym Pałacu pod Globusem przy Placu Orła Białego, gdzie teraz mieści się siedziba szczecińskiej uczelni.

- Badania nad życiem przyszłej carycy to pierwszy etap czteroletniej współpracy z Muzeum w Pawłowsku - mówi doktor Aleksandra Łukaszewicz z Akademii Sztuki. - Większe zainteresowanie budziła kontrowersyjna teściowa Marii Fiodorownej, caryca Katarzyna II Wielka (notabene również urodzona w Szczecinie). Będziemy starali się poznać życie, jakie Maria Fiodorowna spędziła w Pawłowsku, siedzibie carskiej, którą dostała właśnie od teściowej - to był prezent za urodzenie syna i jednocześnie podarek na otarcie łez, kiedy jej go zabrała.

Efektem końcowym dwutygodniowej wizyty w Rosji będzie wystawa fotograficzna oraz koncert, podczas którego zostanie wykonana opera napisana dla carycy przez dyrektora jej Teatru Muzycznego, Dmitrija Bortnianskiego: - To jest o tyle ważne, że tego utworu nie ma w druku, także zrobimy tutaj z tego partyturę. To będzie prawykonanie w Szczecinie i prawdopodobnie w Polsce, bo wykonywana jest bardzo rzadko, tylko we fragmentach, zagranicą - mówi dr Natalia Kałucka.

- Ja jestem odpowiedzialna za stronę wizualną tego projektu i spodziewam się niesamowitych wrażeń. Pozostaje mi zaprosić wszystkich na otwarcie wystawy w październiku - mówi studentka Akdemii Sztuki, Joanna Sługocka.
Relacja Sandry Włodarczyk.

Zobacz także

2009-12-21, godz. 14:47 Plany inwestycyjne Muzeum Narodowego Muzeum Narodowe w Szczecinie przejmie Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Gryficach. W salach wystawowych pojawi się wystawa ze zbiorów Fundacji Czartoryskich w Krakowie. » więcej 2009-12-21, godz. 11:25 Krajowa trójka już odblokowana Na wysokości Płoni obowiązuje ruch wahadłowy. » więcej 2009-12-20, godz. 11:31 Orkiestra Studencka wystąpiła w Zamku Niezależna Orkiestra Studencka pod kierunkiem Kingi Rozkrut wystąpiła wieczorem w sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2009-12-19, godz. 16:38 Książęce sale rozbłysną dawnym blaskiem Odtworzenie oryginalnego - renesansowego wyglądu sal książęcych planuje dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2009-12-18, godz. 11:13 Obrazy Dudy-Gracza w Zamku Ponad 100 obrazów inspirowanych muzyką Fryderyka Chopina pędzla Jerzego Dudy-Gracza można od dziś oglądać w Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2009-12-12, godz. 08:01 Masłowska w Willi Lentza Na zaproszenie Stowarzyszenia Storrady do Szczecina przyjechała Dorota Masłowska, autorka głośnej "Wojny polsko-ruskiej". » więcej 2009-12-11, godz. 08:51 Deusy zaśpiewają w Sercu Zespół Deus Meus zagra dziś Adwentowy koncert w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie przy pl. Zwycięstwa. » więcej 2009-12-11, godz. 07:18 Masłowska opowie o relacjach polsko-niemieckich Dorota Masłowska nazywana przez krytyków cudownym dzieckiem polskiej literatury przyjeżdża dziś do Szczecina. Autorka "Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną" nie będzie promować żadnej nowej książki, ale opowiadać o Berlinie… » więcej 2009-12-04, godz. 11:44 Promocja Eine Kleine w Książnicy Niecodzienna promocja powieści Artura Daniela Liskowackiego "Eine Kleine" odbyła się w czwartek w Szczecinie w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2009-11-29, godz. 16:06 Przyjaciele kangurka Jurka na Skolwinie Ponad 40 dzieci - małych mieszkańców Skolwina obejrzało spektakl "Przyjaciele kangurka Jurka" przygotowany przez Pogotowie Teatralne. » więcej
642643644645646647648