Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Utworzenie Polsko-Niemieckiego Transgranicznego Szlaku Architektury Ryglowej - to jeden z postulatów trwającego w Kamieniu Pomorskim 12 "Antikonu".
Ta konferencja i podróż studyjna historyków i konserwatorów zabytków, przebiegająca pod hasłem "Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo", zajmuje się szeroko pojętą tematyką ochrony i konserwacji obiektów ryglowych, zarówno w części niemieckiej jak i polskiej.

Kilkudziesięciu uczestników "Antikonu" zwiedzi dziś Kamień Pomorski oraz skansen Słowian i Wikingów w Wolinie.

- Architektura ryglowa jest niezwykła w swojej prostocie i naturalności - przyznaje współorganizator "Antikonu", Wojewódzki Konserwator Zabytków Ewa Stanecka. - Jest to budownictwo ekologiczne, od swojego zarania związane z tradycją, można nawet powiedzieć, ludzkości. Jest to drewno, glina, potem cegła. Budownictwo niezwykle ciepłe i jeżeli jest użytkowane w sposób prawidłowy, niezwykle trwałe.

- Dziś architektura ryglowa spełnia nowoczesne myślenie o budownictwie - mówi drugi współorganizator Marek Sztark ze Szczecin Expo. - Budynki o tej konstrukcji "oddychają", mają swój mikroklimat. Budowanie lekkie - bez betonu i stali - to zupełnie inne budowanie, humanistyczne, bliżej człowieka.

Konferencja potrwa do jutra. A jeszcze dziś kilkadziesiąt osób z Polski i Niemiec odwiedzi między innymi pałac w Świerznie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2012-09-27, godz. 15:14 Zachodniopomorscy wikingowie nominowani Wolińskie Stowarzyszenie Słowian i Wikingów nominowane do złotej odznaki Polskiej Organizacji Turystycznej. To wyróżnienie nadawane najlepszym atrakcjom w całym kraju. » więcej 2012-09-26, godz. 18:23 Spotkanie z Liskowackim i jego dziełem "Kronika powrotu" to tytuł najnowszej książki Artura Daniela Liskowackiego, którą autor zaprezentuje w środę czytelnikom. » więcej 2012-09-26, godz. 15:42 "Ryszard Ochódzki" w Radiu Szczecin [WYWIAD] Odtwórca głównych ról w kultowych filmach "Miś", "Rozmowy kontrolowane", "Rejs" czy "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" był gościem audycji Radio Cafe. » więcej 2012-09-24, godz. 15:48 Za miesiąc poznamy gospodarza Trafostacji Sztuki Baltic Contemporary z Poznania oraz Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie - te dwa podmioty chcą prowadzić Trafostację Sztuki Szczecin. » więcej 2012-09-22, godz. 20:13 Mikrosamochody najechały Szczecin 12 mikrosamochodów z drugiej połowy XX wieku zaparkowało w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul.Niemierzyńskiej w Szczecinie. Pojazdy obejrzało w sobotę kilkaset osób. To pierwsza wystawa małych aut w Polsce. » więcej 2012-09-22, godz. 16:03 Pleciuga zaczyna. Na początek krokodylek Opowieścią o małym krokodylku zatytułowaną "A ku ku" szczecińska Pleciuga oficjalnie rozpocznie w sobotę nowy sezon artystyczny. » więcej 2012-09-22, godz. 14:42 "eleWator", czyli nowość na naszym rynku Szczecin będzie miał nowe pismo literacko-kulturalne. Pierwszy numer "eleWator'a" - bo tak się będzie nazywał kwartalnik - ukaże się w październiku. » więcej 2012-09-22, godz. 09:20 Filharmonia ruszyła z sezonem. Przyszły tłumy IX Symfonią Ludviga van Beethowena szczecińska filharmonia rozpoczęła nowy sezon. Jej orkiestrę poprowadził nowy dyrygent Michał Dworzyński. Artyści otrzymali owacje na stojąco. » więcej 2012-09-21, godz. 07:22 Filharmonia rozpoczyna Beethovenem 9. Symfonia Ludwiga van Beethovena w interpretacji orkiestry Filharmonii Szczecińskiej zainauguruje nowy sezon artystyczny. » więcej 2012-09-20, godz. 10:02 Kultowe studio, znana orkiestra i szczeciński muzyk W legendarnym studio, w którym powstawały płyty Beatlesów czy Pink Floyd w londyńskim Abbey Road, swoją płytę nagrał szczeciński gitarzysta, Krzysztof Meisinger. » więcej
562563564565566567568