Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2012-06-18, godz. 13:25 Nasi filharmonicy zagrają dla muzycznej śmietanki Europy Tuzy muzyki orkiestrowej spotkają się 16 i 17 listopada w Szczecinie na pierwszej w Polsce konferencji dotyczącej 'Zarządzania Muzycznymi Instytucjami'. Wydarzenie to związane jest z nowymi planami i artystycznym rozwojem szczecińskiej… » więcej 2012-06-18, godz. 09:14 Dziś półfinaliści Festiwalu Młodych Talentów Sue Clyde, Godbite ze Szczecina i Ludojad ze Świnoujścia - to pierwsi półfinaliści tegorocznego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. » więcej 2012-06-16, godz. 22:13 "Koko-koko, euro-spoko" w szczecińskiej Operze [ZDJĘCIA] Spontanicznym odegraniem hymnu Euro rozpoczął się spektakl 'Madama Butterfly' w hali Opery. Muzycy namalowali na twarzach biało-czerwone flagi, barwami narodowymi ozdobili też instrumenty, a dyrygent wystąpił w szaliku polskiej rep… » więcej 2012-06-16, godz. 18:10 Pierwsi laureaci Pro Arte Pieśniarka Alina Karolewicz z Czaplinka, fotograf Grzegorz Funke z Koszalina, szantymen Jerzy Porębski ze Świnoujścia i rzeźbiarz Ryszard Wilk ze Szczecina - to laureaci pierwszej edycji nagrody \'Pro Arte\' Marszałka Zachodniopomorskiego… » więcej 2012-06-15, godz. 19:10 Wieczór piosenki w Teatrze Polskim Magda Umer i Andrzej Poniedzielski wystąpią podczas uroczystego zakończenia sezonu Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2012-06-15, godz. 08:48 Artyści Opery w barwach narodowych [ZDJĘCIA] Muzycy postanowili zademonstrować swoją solidarność z polską drużyną piłkarską podczas sobotniego meczu Polska-Czechy. W trakcie jutrzejszego spektaklu 'Madama Butterfly' twarze muzyków orkiestry i ich stroje przybiorą narodowe… » więcej 2012-06-13, godz. 11:11 Cio-Cio-San na deskach Opery [ZDJĘCIA] XIX-wieczna historia z czasów Giacomo Pucciniego 'Madama Butterfly' w szczecińskiej realizacji Opery na Zamku została przeniesiona do współczesnej Japonii. » więcej 2012-06-12, godz. 17:17 Zamek otworzył Celę i Gabinet Historię słynnej pomorskiej szlachcianki Sydonii von Borck oraz dzieje Eilharda Lubinusa, twórcy słynnej XVII-wiecznej 'Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego' można prześledzić na dwóch nowych wystawach w Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2012-06-09, godz. 16:08 "Oskar dla Emily", czyli aktorzy grają aktorów Życie miesza się z fikcją sceniczną i nie wiadomo, co jest jawą co snem. Dziś na deskach Teatru Polskiego premiera 'Oskara dla Emily' Folkera Bohnet i Alexandra Alex'ego. » więcej 2012-06-09, godz. 12:53 Koncert galowy Festiwalu Saksofonowego. Co będzie? Dwie prapremiery polskie przygotowano na Koncert Galowy 8. Festiwalu Saksofonowego, który odbywa się w Szczecinie. W szczecińskiej Filharmonii po raz pierwszy usłyszeć będzie można utwory Alicji Gronau i Janusza Stalmierkiego. » więcej
553554555556557558559