Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2012-05-25, godz. 18:05 Spektakl zza kulis w Teatrze Polskim Spektakl 'Czego nie widać' w reżyserii Andrzeja Zaorskiego już o 19 w Teatrze Polskim Szczecinie. » więcej 2012-05-25, godz. 13:57 Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Szczecinie Po raz ósmy w Szczecinie rozpoczyna się dziś Międzynarodowy Festiwal Chóralny. » więcej 2012-05-25, godz. 12:46 Sztuka ulicy zawita do Świnoujścia i Ahlbecku Szczudlarze, żonglerzy, połykacze ognia i akrobaci przez najbliższe trzy dni będą prezentowali swoje umiejętności na wyspie Uznam. W przygranicznym Ahlbecku i Heringsdorfie, niedaleko Świnoujścia, rozpoczyna się XIII Międzynarodowy… » więcej 2012-05-25, godz. 10:23 Być jak Łona lub Weber? Można spróbować Mieszkańcy Trzebiatowa będą rapować z Łoną. Dziś każdy, kto tworzy muzykę, będzie mógł nagrać piosenkę ze znanym szczecińskim artystą - Adamem Zielńskim. » więcej 2012-05-25, godz. 10:09 Wielkie dzieło w Operze na Zamku [ZDJĘCIA] Madama Butterfly jest najgłębszą psychologicznie ze wszystkich postaci Pucciniego. Trzyaktowa opera przedstawia historię piętnastoletniej gejszy Cio-Cio-San, która szczerze zakochała się w poślubiającym ją nieco dla zabawy poruczniku… » więcej 2012-05-25, godz. 06:39 Chłopcy z Sorrento wrócili Nieznani, Święci i Demony. Muzyka tych zespołów ponownie zabrzmiała na Małej Scenie Festiwalowej. Legendarnym Sorrenciakom poświęcony był czwartkowy koncert w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej. » więcej 2012-05-24, godz. 16:00 W Galerii LIBRA czas na "Chwile" 'Chwile' to wernisaż wystawy fotografii Pawła Myślińskiego z Fotoklubu Szczecin. » więcej 2012-05-23, godz. 18:47 Spotkanie z uczniowską poezją 'Słowa jak motyle' - wiersze z tego tomu poezji czytają licealiści ze szczecińskiej bursy integracyjnej. » więcej 2012-05-23, godz. 12:00 Ania Rusowicz w Radiu Szczecin [WYWIAD] O fascynacji big-bitem, miłości do musicali, a także, że po śmierci jej mamy był czas, kiedy nienawidziła muzyki. O tym m.in. mówiła Ania Rusowicz w rozmowie z Marzeną Szóstak. Znana wokalistka była dziś gościem audycji 'Radio… » więcej 2012-05-23, godz. 11:10 "Chcemy pokazać, że to nie jest jakaś dzika kultura" Wyroby rękodzieła artystycznego z Huculszczyzny, Podola i Polesia, tradycyjne garnki, kilimy, wyszywane koszule i suknie. To wszystko można kupić na kiermaszu odbywającym się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. W Szczecinie ruszają… » więcej
556557558559560561562