Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2008-11-19, godz. 18:40 Zdjęcia orłów do zobaczenia w Książnicy 'Pomorze kraina orłów' to tytuł wystawy, którą można oglądać w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2008-11-19, godz. 14:40 Wernisaż w Książnicy Pomorskiej Wernisaż 'Pomorze krainą orłów' rozpocznie się dziś o godzinie 17 w Sali pod Piramidami Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2008-11-19, godz. 09:51 Urzędniczka pisze wiersze Kilka dni temu w tomie Post Scriptum Antologia ukazały się wiersze pracownicy Wydziału Inwestycji w szczecińskim magistracie Marii Polak. » więcej 2008-11-16, godz. 17:47 Matki Solidarności wyjechały ze Szczecina Wystawa Matki Solidarności jest prezentowana przed Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie w ramach Dni Polskich. » więcej 2008-11-15, godz. 17:02 Koncert organisty Juliana Gembalskiego w katedrze Wybitny polski organista Julian Gembalski wystąpi dziś w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2008-11-14, godz. 09:04 Zatoka Trujących Jabłuszek To tytuł nowej książki Moniki Szwai, którą od dziś można kupić w księgarniach. » więcej 2008-11-12, godz. 08:53 Odzyskanie niepodległości na wystawie Kartki pocztowe, militaria i odznaczenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości - to wszystko od dziś można zobaczyć w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2008-11-10, godz. 15:25 Henryk Talar gościem wystawy w Szczecinie Henryk Talar, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, niegdyś aktor Teatrów Dramatycznych w Szczecinie był gościem specjalnym wernisażu wystawy w Zamku Książąt Pomorskich zatytułowanej 'W stronę Schulza'. » więcej 2008-11-10, godz. 09:53 Twórczość Schulza tematem wystawy w Zamku Prace Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy Gracza, Edwarda Dwurnika, Ryszarda Horowitza czy Tadeusza Kantora od dziś będzie można oglądać w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2008-11-08, godz. 14:23 Po premierze "Rent" długo nie milkły brawa Premiera rockowego musicalu w szczecińskiej Operze na Zamku zachwyciła publiczność. Historia grupy ubogich młodych artystów i muzyków walczących o przetrwanie była długo oklaskiwana. » więcej
660661662663664665666