Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2008-09-15, godz. 16:14 Sztuka nagrodzony na Festiwalu Malarstwa Współczesnego Artysta z Częstochowy Jacek Sztuka zdobył Grand Prix odbywającego się w Szczecinie 22. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. » więcej 2008-09-15, godz. 11:55 Nowi aktorzy w Teatrze Współczesnym Dyrektorzy stołecznych teatrów zainteresowali się szczecińskimi artystami, którzy zagrali w odnoszącym sukcesy w kraju "Weselu" w reżyserii Anny Augustynowicz. W nowym sezonie w Teatrze Współczesnym zabraknie kilku aktorów. » więcej 2008-09-15, godz. 10:27 Festiwal malarstwa w Szczecinie 98 artystów z całego kraju będzie rywalizowało o główną nagrodę rozpoczynającego się dziś w Szczecinie XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. » więcej 2008-09-13, godz. 13:22 Targi Kultury w Klubie XIII Muz W Szczecinie rozpoczęły się I Targi Kultury. Na jej miłośników czekają między innymi debaty, kabarety, premiery filmów, koncert jazzowy i wystawa Józefa Robakowskiego. » więcej 2008-09-13, godz. 13:00 We Współczesnym pierwsza premiera po wakacjach Polską premierą sztuki Gerta Jonke'go "Zatopiona katedra" Teatr Współczesny w Szczecinie rozpocznie nowy sezon artystyczny. » więcej 2008-09-12, godz. 11:12 Zderzenia Sztuk i Kultur w Gryfinie Spektakle w plenerze, koncerty, projekcje filmowe, a także wystawy komiksów i fotografii to tylko niektóre z punktów programu II Edycji Zderzenia Sztuk i Kultur - Sztukowanie. » więcej 2008-09-03, godz. 11:03 Książka z goleniowskimi legendami 21 legend i podań związanych z Goleniowem zebranych zostało w książce, która trafiła właśnie do sprzedaży. » więcej 2008-09-02, godz. 14:15 Nowe komnaty w Zamku Książąt Pomorskich Nowe komnaty książęce doby renesansu i wczesnego baroku powstaną w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2008-08-29, godz. 10:26 Obrazy niderlandzkich malarzy w Muzeum Narodowym Zimowe i letnie krajobrazy, przestrzenie publicznych placów i ulic, wiatraki na wsi, rzeczne i morskie porty, ale też wnętrza kościołów i domostw. To wszystko zobaczyć na wystawie pod tytułem "Historie rozmaicie opowiedziane" w Muzeum… » więcej 2008-08-24, godz. 14:07 Turnau na zakończenie sezonu artystycznego Letni sezon artystyczny Teatru Polskiego w Szczecinie zakończy się recitalem Grzegorza Turnaua. Wieczorne spotkanie z Turnauem będzie ostatnią częścią muzycznego tryptyku przygotowanego na zakończenie lata. » więcej
685686687688689690691