Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2008-06-18, godz. 21:25 Co jest na chodniku? Najczęściej na chodnikach można znaleźć niedopałki,śmieci oraz psie odchody. Na szczecińskich chodnikach można teraz znaleźć ... wiersz. » więcej 2008-06-17, godz. 09:23 Eliminacje do "You Can Dance" Dziś od godziny 8 rano rozpoczynają się szczecińskie eliminacje do "You Can Dance". » więcej 2008-06-16, godz. 18:55 "Szewczyk Dratewka" - Teatr Lalek Pleciuga Przedstawienie oparte na tekście Janiny Porazińskiej jest bajką o ubogim szewczyku Dratewce, który który musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę. Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione… » więcej 2008-06-13, godz. 12:44 Rekord Guinnessa w piciu soku marchewkowego Kilkaset litrów soku marchewkowego wypitych za zdrowie Ani z Zielonego Wzgórza po to, aby ustanowić rekord Guinnessa w tej nietypowej dyscyplinie. » więcej 2008-06-12, godz. 13:45 Wiersze Ficowskiego na Zamku Wiersze Jerzego Ficowskiego czytać dziś będą na Zamku Książąt Pomorskich aktorzy szczecińskich teatrów. » więcej 2008-06-12, godz. 09:48 Spektakl w Muzeum Techniki i Komunikacji Kamienie w kieszeniach to komedia irlandzkiej pisarki Marie Jones, która podbiła serca publiczności i zachwyciła krytyków. » więcej 2008-06-11, godz. 10:55 Zagrają, zatańczą i zaśpiewają w Lipianach W niedzielę 15 czerwca w Lipianach barwnym korowodem zespołów folklorystycznych rozpocznie się 23. Wojewódzki Przegląd Muzycznych Zespołów Ludowych, w którym wystąpi ponad 30 zachodniopomorskich kapel, zespołów śpiewaczych i … » więcej 2008-06-06, godz. 14:52 Koncert bez używek Bez narkotyków, bez alkoholu, ale za to z dużą ilością wspaniałej muzyki. » więcej 2008-06-03, godz. 10:27 Promocja książki "Po marcu - Wiedeń, Rzym, Nowy Jork" Anna Frajlich, polska pisarka mieszkająca od wielu lat w USA przyjedzie dziś do Szczecina, by wraz z mężem Władysławem Zającem promować książkę "Po marcu - Wiedeń, Rzym, Nowy Jork". » więcej 2008-06-02, godz. 09:41 "Dublin one way" na Festiwalu w Sopocie 2 sztuki współtworzone przez Krzysztofa Czeczota zaprezentowano podczas kończącego się dziś VIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. » więcej
692693694695696697698