Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Promocja albumu poświęconego Kaskadzie czyli kombinatowi gastronomicznemu, który przez całe lata PRL-u był ważną częścią Szczecina, odbędzie się dziś w nowo otwartym salonie EMPiK-u w Galerii Kaskada.
Autorami monografii "Kaskady" są Krystyna Pohl i Sebastian Biela, producentem miłośnik Szczecina, Aleksy Pawlak. Spotkanie z autorami dziś o godzinie 19.

- Cała historia rozpoczęła się jeszcze w XIX wieku - wspomina Sebastian Biela. - Zdaje się, że jest to rok 1889.

- Początkowo była to zwyczajna kamienica - mówi Krystyna Pohl. - Były i mieszkania i jakieś biura, ale i lokal gastronomiczny.

Z początkiem XX wieku kamienica zostaje przebudowana na kompleks klubowo-rozrywkowy Haus Ponath. Największą kolekcję związaną z tym miejscem ma Sebastian Biela.

- Zbieram je od 5-6 lat - mówi Biela. - Nie mam czasu na wyjazdy wakacyjne, siedzę bez przerwy obserwując aukcje internetowe, szukając wszystkiego, co by pasowało do projektu naszej książki.

- Nazwę "Kaskada" kompleks zyskał dopiero w 1962 roku - wspomina dalej Pohl. - Wymyślili ją Szczecinianie w ogłoszonym wtedy konkursie.

- "Kaskada" to była czysta rozrywka - wspomina Aleksy Pawlak. - Wieczorna i nocna. Natomiast przed wojną to był raczej klub: spotykano się tam, żeby na przykład poczytać prasę, posiedzieć przy kawie czy pograć w bilard.

O innych historiach związanych z "Kaskadą" dowiedzieć się będzie można na dzisiejszym spotkaniu w EMPiK-u o godzinie 19.

Historia dawnej "Kaskady" skończyła się dramatycznie - pożarem do jakiego doszło rano, 27 kwietnia 1981 roku. Zniszczeniu uległ gmach, a życie straciło 14 osób, w tym 6 uczniów zespołu Szkół Gastronomicznych w Szczecinie, zebranych na praktykach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2007-11-10, godz. 15:58 II część "Dziadów" w Stargardzie Stargardzka Grupa Teatralna przygotowała inscenizację II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. » więcej 2007-11-10, godz. 12:18 Koncert charytatywny w Zamku Uczniowie szczecińskiej Szkoły Muzycznej, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych wystąpią dziś z koncertem charytatywnym, z którego dochód będzie przeznaczony na zakup inkubatora dla niemowląt. » więcej 2007-11-09, godz. 12:02 Dyskusja na trudne tematy Uczestnicy spotkania "Kultura przemocy" będą dziś mówić o krzywdzie i wykorzystaniu. To kolejna dyskusja z serii otwartych, interdyscyplinarnych spotkań z ludźmi nauki i kultury dotykające tak zwanych tematów trudnych. » więcej 2007-11-09, godz. 11:43 Agata Tuszyńska spotkała się z czytelnikami Agata Tuszyńska przekonywała dziś w Szczecinie, że "chciałaby, żeby ludzie zastanowili się nad swoim życiem, nad tym co ważne i cenne". » więcej 2007-11-09, godz. 11:20 "Samoidentyfikacja" w Muzeum Narodowym Dzieła znanych współczesnych artystów z całej Polski będzie można obejrzeć na wystawie "Samoidentyfikacja", która zostanie otwarta dzisiaj o godzinie 18 w Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej. » więcej 2007-11-08, godz. 12:51 Agata Tuszyńska spotka się z czytelnikami Agata Tuszyńska, znana biografistka, autorka głośnej i szeroko komentowanej książki "Ćwiczenia z utraty" spotka się dziś czytelnikami w Piwnicy przy Krypcie. » więcej 2007-11-08, godz. 12:33 Festiwal filmów o architekturze W Willi Lentza przy alei Wojska Polskiego rozpoczyna się dziś festiwal filmów o architekturze. » więcej 2007-11-08, godz. 12:09 Będą mówić o rozwoju klubu Pinokio Założyciele Stowarzyszenia Przyjaciół Klubu Pinokio będą rozmawiać dziś o projektach rozwoju swojego ulubionego lokalu. » więcej 2007-11-08, godz. 10:39 Wystawa zdjęć o tematyce żeglarskiej "Piękno żagli w obiektywie Marka Czasnojcia" - to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się dziś w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Szczecinie. » więcej 2007-11-07, godz. 09:51 Biały kruk w Książnicy Książnica Pomorska kupiła za ponad 30 tysięcy złotych najważniejszą monografię historyczną Krzysztofa Hartknocha "Stare i nowe Prusy". Blisko 700-stronicowe dzieło z 1684 roku przez lata należało do prywatnego kolekcjonera. » więcej
708709710711712713714