Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Na wystawę "Pomorskich mebli malowanych" zaprasza dziś Muzeum Narodowe w Szczecinie
Ludowe meble Pomorza Zachodniego charakteryzowały się przede wszystkim bogatą, florystyczną malaturą na ciemnoniebieskim lub ciemnozielonym tle.

Na wystawie przedstawione zostaną trzy wnętrza mieszkalne, odtwarzające stan z połowy XIX wieku: izba z domu rybaka z pobrzeża Bałtyku, izba z domu rolnika z okolic Pyrzyc oraz wnętrze chaty z powiatu kamieńskiego. Zobaczymy tam ceramikę, tkaniny, obrazy, pościel, narzędzia i sprzęty codziennego użytku pochodzące z epoki.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć kolekcję pochodzących z XVIII i XIX wieku sprzętów wyposażenia domów chłopskich. Otwarcie wystawy dziś o godzinie 14 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.

Ekspozycja ze zbiorów własnych Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie, poprzez prezentację dawnego ludowego meblarstwa, ma na celu ukazanie fragmentu tradycyjnej, historycznej kultury Pomorza Zachodniego.

Wystawa uzupełniona zostanie o fotografie archiwalne, obrazy, plany domostw i szablony do malowania mebli.

Zobacz także

2008-12-12, godz. 10:13 Wystawa rzeźb Szpener w OFFicynie Monika Szpener, autorka ławeczek z surowców wtórnych otworzyła wczoraj indywidualną wystawę rzeźb w miejscu sztuki OFFicyna. » więcej 2008-12-09, godz. 08:38 Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej dla dzieci rozpoczyna się dziś w Szczecinie. » więcej 2008-12-03, godz. 11:07 Wystawa zabawek w Zamku Na otwarcie wystawy "W świecie zabawek" zaprasza dziś do galerii Elżbietańskiej Zamek Książąt Pomorskich. » więcej 2008-12-02, godz. 15:46 Muzeum zaprezentowało historyczny Krzyżyk Szczecińskie Muzeum Narodowe zaprezentowało dziś po raz pierwszy Krzyżyk księżnej pomorskiej Erdmuty pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku. » więcej 2008-11-29, godz. 15:51 Niezwykle udany powrót na deski teatru Po wielu latach na deski Teatru Współczesnego wróciła sztuka Wernera Schwaba "Moja wątroba jest bez sensu, albo zagłada ludu" w reżyserii Anny Augustynowicz. » więcej 2008-11-28, godz. 15:28 Polska Fotografia w XX wieku Wernisaż wystawy "Polska Fotografia w XX wieku" rozpocznie się o godzinie 18 w salach Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej. » więcej 2008-11-28, godz. 14:34 O twórczości Ośniałowskiego w Książnicy Życie i twórczość zmarłego tragicznie poety Mariana Ośniałowskiego będzie tematem dzisiejszego spotkania w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2008-11-28, godz. 08:41 Suknie sprzed 100 lat w Galerii Północnej Piękne suknie, krynoliny i gorsety, małe buciki, karnety balowe, wachlarze, wymyślne torebki, uchwyty na kwiaty sprzed 100-150 lat - to wszystko można oglądać w Galerii Północnej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2008-11-27, godz. 10:09 Prezentacja kobiecych kreacji sprzed 100 lat Jak ubierały się kobiety na przestrzeni ponad stu lat, od biedermeieru do lat 30. XX wieku będzie można przekonać się przychodząc do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2008-11-26, godz. 19:25 Promocja "Zgrzewki Pandory" W "Piwnicy przy Krypcie" na spotkaniu autorskim Paweł Przywara opowiadał o książce "Zgrzewka Pandory". Książka ukazała się w sprzedaży nakładem wydawnictwa Forma. » więcej
688689690691692693694