Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Najpierw była "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego na deskach Teatru Współczesnego - to właśnie ten spektakl 20 lat temu wystawiła w Szczecinie Anna Augustynowicz. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Najpierw była "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego na deskach Teatru Współczesnego - to właśnie ten spektakl 20 lat temu wystawiła w Szczecinie Anna Augustynowicz. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Najpierw była "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego na deskach Teatru Współczesnego - to właśnie ten spektakl 20 lat temu wystawiła w Szczecinie Anna Augustynowicz. Wkrótce potem objęła stanowisko dyrektora artystycznego tej sceny.
Dziś rozpoczynają się uroczystości jubileuszowe reżyserki, która w naszym mieście stworzyła teatr rozpoznawalny w całej Polsce. Rozwinęła swój własny, charakterystyczny i niepowtarzalny język interpretacji scenicznej.

„20 lat po Klątwie czyli teatr Anny Augustynowicz” czyli od dziś w Szczecinie wielkie świętowanie jubileuszowe obecności niezwykłej reżyserki w naszym mieście.

- To próba spojrzenia na teatr Anny Augustynowicz - mówi dyrektor teatru Współczesnego Mirosław Gawęda. - Ta dyskusja o jej scenicznych dokonaniach z perspektywy 20 lat będzie na pewno niezwykle interesująca.

Tym bardziej, że w programie kilkudniowych obchodów, znalazły się spektakle Augustynowicz - zrealizowane nie tylko w Szczecinie - sesja teatrologiczna i promocja książki o twórczości reżyserki.

Sama jubilatka do całego zamieszania podchodzi z dystansem: - Jest wielu reżyserów znacznie bardziej doświadczonych i bardziej interesujących ode mnie - śmieje się Anna Augustynowicz.

- Bo w teatrze najważniejsza jest teraźniejszość - kontynuuje jubilatka. - To, co jest teraz, a najciekawsze jest to, co dopiero będzie.

Od godziny 10 w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozpoczyna się konferencja naukowa poświęcona teatrowi Anny Augustynowicz. Od 18 w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin rozpocznie się projekcja teatrów telewizji zrealizowanych przez reżyserkę.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2009-05-26, godz. 22:34 Spotkania ze sztuką w Różance "Różany ogród sztuki" - pod takim hasłem już od najbliższej niedzieli będą odbywać się spotkania ze sztuką w szczecińskiej Różance. » więcej 2009-05-23, godz. 16:07 "Na czworakach" w Teatrze Polskim Premierę rzadko wystawianego dramatu Tadeusza Różewicza "Na czworakach" zobaczymy dziś wieczorem w Teatrze Polskim w Szczecinie. » więcej 2009-05-23, godz. 10:13 Finał Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej Ponad 260 młodych ludzi z całej Polski starało się o udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej. » więcej 2009-05-22, godz. 23:29 Udany początek Festiwalu Muzyki Dawnej Owacjami na stojąco zakończył się inauguracyjny koncert 6. Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie. » więcej 2009-05-22, godz. 15:43 Peruwiańscy aktorzy wystąpią w Goleniowie To ma być widowisko cyrkowo-teatralne. W Goleniowie wystąpi dziś zespół aktorów z Peru. » więcej 2009-05-21, godz. 14:14 Szczecinianie powalczą o Nike Sprawdziły się nasze wczorajsze informacje - dziś wiemy już oficjalnie, że szczecinianie będą walczyć o literacką nagrodę Nike. » więcej 2009-05-20, godz. 11:06 Capcarap Liskowackiego nominowany do Nagrody Nike Zbiór opowiadań "Capcarap" szczecińskiego pisarza Artura Daniela Liskowackiego znalazł się wśród 20 książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Szczecin. » więcej 2009-05-19, godz. 19:36 Trans-Masz na fotografiach W galerii "Hol" Stargardzkiego Centrum Kultury otwarto dziś wystawę fotograficzną poświęconą stargardzkiej firmie Trans-Masz. Wystawa potrwa do końca czerwca. » więcej 2009-05-19, godz. 14:39 Moralność pani Dulskiej po raz 150 Na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie wieczorem po raz 150. zobaczymy "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Anny Augustynowicz. » więcej 2009-05-18, godz. 19:49 Po premierze "Psów z Karbali" Żołnierzom nie podobało się funkcjonowanie armii, ale nigdy nie żałowali misji w Iraku - mówili Marcin Górka i Adam Zadworny, autorzy książki "Psy z Karbali". » więcej
664665666667668669670