Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Najpierw była "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego na deskach Teatru Współczesnego - to właśnie ten spektakl 20 lat temu wystawiła w Szczecinie Anna Augustynowicz. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Najpierw była "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego na deskach Teatru Współczesnego - to właśnie ten spektakl 20 lat temu wystawiła w Szczecinie Anna Augustynowicz. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
Najpierw była "Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego na deskach Teatru Współczesnego - to właśnie ten spektakl 20 lat temu wystawiła w Szczecinie Anna Augustynowicz. Wkrótce potem objęła stanowisko dyrektora artystycznego tej sceny.
Dziś rozpoczynają się uroczystości jubileuszowe reżyserki, która w naszym mieście stworzyła teatr rozpoznawalny w całej Polsce. Rozwinęła swój własny, charakterystyczny i niepowtarzalny język interpretacji scenicznej.

„20 lat po Klątwie czyli teatr Anny Augustynowicz” czyli od dziś w Szczecinie wielkie świętowanie jubileuszowe obecności niezwykłej reżyserki w naszym mieście.

- To próba spojrzenia na teatr Anny Augustynowicz - mówi dyrektor teatru Współczesnego Mirosław Gawęda. - Ta dyskusja o jej scenicznych dokonaniach z perspektywy 20 lat będzie na pewno niezwykle interesująca.

Tym bardziej, że w programie kilkudniowych obchodów, znalazły się spektakle Augustynowicz - zrealizowane nie tylko w Szczecinie - sesja teatrologiczna i promocja książki o twórczości reżyserki.

Sama jubilatka do całego zamieszania podchodzi z dystansem: - Jest wielu reżyserów znacznie bardziej doświadczonych i bardziej interesujących ode mnie - śmieje się Anna Augustynowicz.

- Bo w teatrze najważniejsza jest teraźniejszość - kontynuuje jubilatka. - To, co jest teraz, a najciekawsze jest to, co dopiero będzie.

Od godziny 10 w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozpoczyna się konferencja naukowa poświęcona teatrowi Anny Augustynowicz. Od 18 w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin rozpocznie się projekcja teatrów telewizji zrealizowanych przez reżyserkę.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2009-05-18, godz. 08:42 Premiera książki o Iraku w Szczecinie Pierwsza w Polsce książka o wojnie w Iraku trafiła już do księgarń, a dziś odbędzie się jej szczecińska premiera. » więcej 2009-05-16, godz. 20:44 Do Muzeum Narodowego tłumy przyszły nocą Muzeum Narodowe w Szczecinie przeżywa prawdziwe oblężenie. Ponad godzinę i bardzo cierpliwie stoją w kolejce mieszkańcy Szczecina, którzy chcą dostać się do planetarium. » więcej 2009-05-16, godz. 20:39 Odsłonięto tablice poświęcone astrologicznemu odkryciu Na trzech szczecińskich placach - Sprzymierzonych, Odrodzenia i Grunwaldzkim - wmurowane i odsłonięte zostały tablice symbolizujące odkrycie szczecińskich astrologów Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów. Place odzwierciedlają pas… » więcej 2009-05-16, godz. 19:47 Starym tramwajem wyruszyli w Noc Muzeów Wieczorem wypełniony szczecinianami stary tramwaj wyruszył z ulicy Potulickiej w kierunku Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej. To jedna z atrakcji Nocy Muzeów. » więcej 2009-05-16, godz. 16:42 Rysunki Siudmaka w Muzeum Narodowym Jedną z atrakcji 4. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie będzie spotkanie z artystą, rysownikiem Wojciechem Siudmakiem. » więcej 2009-05-16, godz. 15:24 Rozgwieżdżona wystawa w "Galaxy" W centrum handlowym "Galaxy" prezentowane są wystawa prac Wojciecha Siudmaka "Sięgaj Gwiazd w Szczecinie" i odkrycie szczecińskich astrologów Małgorzaty i Edwarda Gardasiewiczów. » więcej 2009-05-16, godz. 15:11 O niejednorodności Polski na Uniwersytecie Szczecińskim Uroczystą mszą świętą odprawianą po kaszubsku rozpoczął się w Szczecinie "Dzień Kaszubski". W programie uroczystości przewidziano prezentacje, wystawy oraz wykłady, które poprowadzą m.in. prof. Cezary Prondzyński oraz dr Ryszard… » więcej 2009-05-16, godz. 14:36 Nie śpij, idź do muzeum Już po raz czwarty Europejska Noc Muzeów zagości dziś w Szczecinie, ale po raz pierwszy z tak wielkim rozmachem. » więcej 2009-05-14, godz. 12:18 Szczecińscy dziennikarze autorami pierwszej książki o wojnie w Iraku Do księgarń w całej Polsce trafia właśnie pierwsza książka o wojnie w Iraku. Autorami "Psów z Karbali" są dwaj szczecińscy dziennikarze Gazety Wyborczej Marcin Górka i Adam Zadworny. » więcej 2009-05-13, godz. 09:25 "Doskonalsi" Grzegorza Fedorowskiego na międzynarodowej konferencji Film "Doskonalsi" Grzegorza Fedorowskiego zostanie dziś pokazany na Międzynarodowej Konferencji Telewizji Publicznych INPUT w Warszawie. » więcej
665666667668669670671