Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]
"Usłysz Białoruś". Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary represji politycznych na Białorusi.
Pierwszy koncert odbył się w kwietniu zeszłego roku, po spotkaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie z białoruskim opozycjonistą - Franakiem Wieczorką. Opowiadał on o łamaniu praw człowieka, represjach, cenzurze i biedzie na Białorusi. Młodzież postanowiła pomóc. Zorganizowała koncert.

- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie, które trzeba nagłaśniać.

- Białorusi solidarność jest teraz bardzo potrzebna - przyznaje jeden z białoruskich studentów.

Gościem specjalnym imprezy był zespół Amaroka z Mińska. Jego lider Zmicier Afanasenka, podkreśla, że to inicjatywa niezwykle ważna.

- To jest potrzebne, bo Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - powiedział Afanasenka.
- Powstała taka inicjatywa. Często mówi się, że świat patrzy na to, co dzieje się dookoła przez palce - mówi jeden z licealistów. - O wielu rzeczach nie mówi się, bo nie jest to wygodne, a są takie które trzeba nagłaśniać.
Białoruś nie jest wolna. Nie możemy śpiewać i mówić po białorusku, tylko po rosyjsku - mówi lider zespołu, Zmicier Afanasenka.

Zobacz także

2011-12-30, godz. 16:06 Policjant napisał książkę o skradzionych dziełach sztuki Fotografie i opisy kilkuset zabytków i dzieł sztuki skradzionych po II wojnie światowej w województwie zachodniopomorskim zawiera książka napisana przez policjanta wydziału kryminalnego KWP Marka Łuczaka. » więcej 2011-12-28, godz. 14:49 Koncert muzyki żydowskiej w Szczecinie Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu artystów z Berlina zakończy dziś w szczecińskiej siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów tegoroczne świętowanie Chanuki. » więcej 2011-12-28, godz. 13:01 Goleniów: Teatr Brama w nowej siedzibie Swoją nową siedzibę oficjalnie otworzy dzisiaj goleniowski Teatr Brama. Urządzono ją po trwającym blisko pół roku remoncie na zapleczu stojącego w centrum miasta amfiteatru. » więcej 2011-12-22, godz. 12:03 Kontrowersje wokół wystawy przed wernisażem Wystawa na Zamku Książąt Pomorskich - "My i oni - zawiła historia odmienności" - ekspozycji jeszcze nie otwarto, a już budzi kontrowersje. » więcej 2011-12-22, godz. 07:04 Najlepsi aktorzy na deskach szczecińskich teatrów Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisuje porozumienie o współpracy ze Związkiem Artystów Scen Polskich i liczy na wspaniałe spektakle w Szczecinie. » więcej 2011-12-19, godz. 16:07 Szczeciński teatr na Dalekim Wschodzie Widownia w Japonii i Chinach z entuzjazmem przyjęła spektakl "Lailonia" w wykonaniu aktorów Teatru Kana. » więcej 2011-12-19, godz. 12:14 Seniorzy aktywni przez kulturę "Seniorzy i kultura" to hasło spotkania, które organizuje dziś Szczeciński Inkubator Kultury. » więcej 2011-12-17, godz. 14:38 "W małym dworku" w reżyserii Anny Augustynowicz Pokaz "W małym dworku" Witkacego w reżyserii Anny Augustynowicz - to wydarzenie dnia szczecińskich obchodów jubileuszu reżyserki. » więcej 2011-12-17, godz. 07:18 Makiety muzeum w muzeum Konkursowe koncepcje planowanego Muzeum Morskiego do zobaczenia na ostatniej w tym roku wystawie czasowej w szczecińskiej Zajezdni Sztuki. » więcej 2011-12-16, godz. 08:38 Etiuda na 170 17 uczniów i studentów ze szczecińskich szkół i uczelni wyróżniono podczas Międzynarodowego Festiwalu Instrumentów Dętych ETIUDA. » więcej
598599600601602603604