Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej.
Fot. Łukasz Szełemej [PR Szczecin]Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej.
Spotkanie poświęcone prasie podziemnej oraz książkom wydawanym w drugim obiegu w czasach PRL-u odbędzie się dziś w Książnicy Pomorskiej. O szczecińskiej "bibule" będą rozmawiać działacze ówczesnej opozycji demokratycznej.
W Sali Pod Piramidą odbędzie się również premiera wyjątkowej książki. Znajdziemy w niej wszystkie "nielegalne" wydawnictwa pochodzące z okresu jeszcze przed wprowadzeniem stanu wojennego.

- Zawiera ona tekst legendy polskiego drugiego obiegu, czyli Mirosława Chojeckiego - opowiada Artur Kubaj ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. - A on z kolei przybliża nam sposób pracy drukarzy w tamtych czasach.

Dla Tomasza Zielińskiego, dziennikarza i szef tygodnika "Jedność" powrót do tamtych czasów, z dzisiejszej perspektywy, jest wyjątkowy. - Była to próba tworzenia podstaw do czegoś, co nastąpi w przyszłości, ale nie było wiadomo, co to miałoby być - mówi Zieliński. - Świadomość, że próbuje się tworzyć jakiś inny nowy świat, który nastąpi po tym, który jest.

Spotkanie, które zorganizował szczeciński IPN, "Solidarność" oraz Stowarzyszenie Wolnego Słowa rozpocznie się o godz. 17.
- Zawiera ona tekst legendy polskiego drugiego obiegu, czyli Mirosława Chojeckiego - opowiada Artur Kubaj ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. - A on z kolei przybliża nam sposób pracy drukarzy w tamtych czasach.
- Była to próba tworzenia podstaw do czegoś, co nastąpi w przyszłości, ale nie było wiadomo, co to miałoby być - mówi Zieliński. - Świadomość, że próbuje się tworzyć jakiś inny nowy świat, który nastąpi po tym, który jest.

Zobacz także

2012-04-18, godz. 18:24 Klarnety zabrzmią w Szczecinie. Dziś rusza festiwal Występem francuskiego klarnecisty - Florent Heau i pianistki - Karoliny Stańczyk rozpocznie się dziś w Szczecinie V Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy. » więcej 2012-04-18, godz. 10:18 O teatrze w kryzysie na Kontrapunkcie Pięć spektakli zobaczy dziś publiczność szczecińskiego Kontrapunktu. » więcej 2012-04-17, godz. 07:07 Tłumy na Kontrapunkcie Publiczność tegorocznego rozpoczętego wczoraj Kontrapunktu sale wypełniła po brzegi. Pierwszy spektakl nie rzucił jednak na kolana. » więcej 2012-04-16, godz. 14:59 Prawa człowieka na wielkim ekranie od dziś w Szczecinie Właśnie rusza jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, czyli Objazdowy Festiwal Filmów Dokumentalnych WatchDocs. To już 10. edycja filmowej imprezy. » więcej 2012-04-16, godz. 11:24 Rusza teatralny maraton. Oficjalnie rozpoczyna się Kontrapunkt 14 przedstawień w ciągu siedmiu dni, a w sumie 60 artystycznych działań. W Szczecinie oficjalnie rusza dziś Kontrapunkt, czyli 47. Przegląd Teatrów Małych Form. » więcej 2012-04-16, godz. 06:54 Pomerania Film po raz kolejny wesprze lokalnych filmowców 350 tys. zł dofinansowania znajdzie się w tym roku w kasie funduszu. » więcej 2012-04-15, godz. 14:31 Szczecińscy chórzyści w Filharmonii Berlińskiej Akademicki Chór Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, pod batutą Tadeusza Buczkowskiego, wystąpi w słynnej Filharmonii Berlińskiej. » więcej 2012-04-14, godz. 19:50 Solidaryzowali się z Białorusią. Zagrali dla niej koncert [ZDJĘCIA] 'Usłysz Białoruś'. Już po raz drugi pod takim właśnie hasłem odbył się w Szczecinie koncert dla Białorusi. Impreza pomóc ma białoruskiej opozycji, a dochód ze sprzedanych biletów-cegiełek zasili organizacje wspierające ofiary… » więcej 2012-04-14, godz. 16:41 Zagrają na rzecz białoruskiej opozycji. Już po raz drugi Koncert pod nazwą 'Usłysz Białoruś' organizują uczniowie I LO w Szczecinie wraz z białoruskimi studentami. » więcej 2012-04-14, godz. 12:09 Kim są i skąd pochodzą? Dziś Dzień Karaimski Żyją w Polsce od 600 lat i są najmniejszą, choć jedną z najstarszych mniejszości etnicznych w naszym kraju. By poznać niezwykłą historię, religię, kulturę i obyczaje Karaimów, można wziąć udział w Dniu Karaimskim, na który… » więcej
560561562563564565566